<a href="http://www.edebiyatogretmeni.net/oss_edebiyat_banner.swf" target="_blank">http://www.edebiyatogretmeni.net/oss_edebiyat_banner.swf</a> ÖSS Puan Hesaplama öss puan matik öss puanlarını hesaplama kpss puan hesaplama oks puan hesaplama

 

Ortak Testler

Alan Testleri

Türkçe Mat-1 Sosyal-1 Fen-1 Edebiyat Sosyal Mat-2 Sosyal-2 Fen-2 Y.Dil
Netler

Net : Dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür.

          Sayısal

     Sözel

   Eşit Ağırlık

Dil

  AOBP

 AOBP: Öğrencinin not ortalaması; okulunun ortalamasının üzerinde ise 75-100 arasında, okul ortalaması ile aynı ise 70-75 arası, okul ortalamasının altında ise 50-70 arasındadır. AOBP'yi bilmeyen adaylar kendilerine uygun puan girebilirler. Daha önceki yıllarda ÖSS'ye girmiş adaylar. sonuç belgelerinde yer alan AOBP'yi kullanabilirler.

     Ortak Alan Testinden Hesaplanan Puanlar:
Ortak alan testi ÖSS’nin 120 soruluk birinci bölümünü kapsar. Bu bölümden yapılan netlerle adayların iki yıllık meslek yüksek okullarına, dört yıllık açıköğretim fakültelerine (kontenjansız bölümler) ve meslek liselerinin devamı niteliğinde olan dört yıllık lisans programlarına yerleştirmek için kullanılan puanları hesaplanır.
Ham Puan : Adayların ÖSS'de (sadece ortak alan testlerinden) yaptıkları netlere göre hesaplanan puandır. AOBP dahil değildir.
Alan içi Puan    = Ham Puan  + (AOBP x 0,8)
Alan dışı Puan  = Ham Puan + (AOBP x 0,3)
Meslek Puan : Meslek liseli adayların  eğitim gördükleri bölümün devamı niteliğinde olan yüksek öğretim programlarını tercih ettiklerinde hesaplanır. 
Meslek Puan = Ham Puan + (AOBP x 0,24) 

                       Ortak Alan Testlerinden Hesaplanan Puanlar

    Puanlar SAY-1 SÖZ-1 EA-1 Y.DİL
    Ham Puan

   Alan İçi
   Alan Dışı
   Meslek Lisesi

            Alan Testinden Hesaplanan Puanlar:
Alan testi ÖSS’nin 120 soruluk ikinci bölümünü kapsar. Adaylar bu bölümdeki soruların sadece kendi alanlarında yer alan testleri çözmeleri gerekir. Bu bölümden yapılan netlerle adayların dört veya daha uzun süre eğitim veren lisans programlarına yerleştirmek için kullanılan puanları hesaplanır.
Ham Puan : Adayların ÖSS'de (ortak alan + alan testlerinden) yaptıkları netlere göre hesaplanan puandır. AOBP dahil değildir.
Alan içi Puan    = Ham Puan  + (AOBP x 0,8)
Alan dışı Puan  = Ham Puan + (AOBP x 0,3)
Meslek Puan : Meslek liseli adayların  eğitim gördükleri bölümün devamı niteliğinde olan yüksek öğretim programlarını tercih ettiklerinde hesaplanır. 

                      Alan Testlerinden Hesaplanan Puanlar

     Puanlar SAY-2 SÖZ-2 EA-2 Y.DİL
   Ham Puan
   Alan İçi
   Alan Dışı
         

 

 
Puan hesaplamada ÖSYM'nin 2006-ÖSS'de kullandığı katsayılar kullanılmıştır.
www.edebiyatogretmeni.net      

 

 

 e-mail grubumuza üye olun öss son dakika haberleri mailinize gelsin.
E-posta:

eğitim eğitim  kadın Sağlık  Kadın  yemek tarifleri  yemek tarifleri  sağlık yemek tarifleri kadın dekorasyon hamilelik kadın mobilya moda kadın

Hosting Hizmetleri