Custom Search

Öğretmenler Günü İçin Skeç Örneği

26 Ekim 2011 tarihinde tarafından eklendi.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İÇİN SKEÇ
BİRİNCİ BÖLÜM

(Sınıf ortamı, öğretmen ayakta duruyor. Yüzü sınıfa dönük. Çocuklar sıralarında oturuyorlar. Defter ve kitapları açık. Sadece iki öğrencinin yanı boş. öğretmenin ağzından çıkacak bir söz bekler gibi heyecanlıdırlar. Bazen kendi aralarında fısıldanmalar oluyor. Beklemekten iyice sıkılan öğrenciler kendi aralarındaki konuşmaları artırıyorlar.)

AHMET:(yanındaki arkadaşını omzundan ittirerek)Ne kokutuyon len burayı!
RIZA(ne vuruyon len! Ben yapmadım diyom sana!(öğretmene dönerek) örtmenim, Ahmet bana vuruyo
ÖĞRETMEN: böyle davranman doğru değil Ahmet, insan arkadaşına vurur mu?
AHMET(ayağa kalkar): Ama örtmenim, bubasının tüpçü dükkanı gibi kokuttu burayı. Kokarca….
ÖĞRETMEN: Böyle şeyler sınıfta konuşulmaz. Yaptığın çok ayıp.(o sırada kapı çalınır ve kapı hafifçe aralanır önce bir horoz kafası arkasından onu elinde tutan temiz giyimli bir çocuk girer.(Çocuklar gülüşür.)
KASIM(Gülüşmelere aldırış etmeden horozu öğretmene uzatır.)Örtmenim bunu bubam göderdi.,afiyetle yisin dedi.(sınıfa dönerek biraz hava atar gibi) Bubam bu köyün ağası olur da.
ÖĞRETMEN: Ne yapıyorsun oğlum onu hemen dışarı da bırak öyle gel.
KASIM: Heç olur mu örtmenim ağalık bırakılır mı?
ÖĞRETMEN: Oğlum horozu diyorum.
KASIM: O da ağalık gibi örtmenim bırakınca o da kaçar.(kucağında horozla geçer oturur.)(kapı çalınır, içeri üstü başı perişan bir çocuk girer ağlamaklıdır.)
ÖĞRETMEN: Seni bu denli üzen olay nedir oğlum, neye ağlıyorsun?
MUZAFFER: Örtmenim bubam beni okula göndermek istemiyor da… Çoban olcaksın len okuyunca seni kaymakam mı yapacaklar diyor, davardan kaçtım da geldim, onun için ağlıyom örtmenim.
ÖĞRETMEN: Ağlama oğlum babanla ben konuşacağım, okuluna devam edeceksin tamam mı? Şimdi geç yerine otur.(Muzaffer sırasına oturur ağlamaya devam eder. Öğretmen cebinden mendilini çıkarıp Muzafferin gözyaşlarını ve akan burnunu siler.( Işıklar söner.)

İKİNCİ BÖLÜM
Hastane odası, yaşlı bir hasta kolunda serum yatıyor. başucunda bir hemşire hasta için iğne hazırlıyor. Az sonra doktor girer.
DOKTOR: Bakalım hastamız bugün nasılmış.(hastayı muayene ederken)Hocam durumunuz her gün biraz daha iyiye gidiyor. Böyle giderse bir haftaya kadar taburcu ederiz inşallah.
ÖĞRETMEN: Teşekkür ederim doktor Bey. Her şey için teşekkür ederim.(bu arada hemşire iğneyi hazırlamıştır.)
HEMŞİRE: Uzat amcacığım kolunu(öğretmen kolunu uzatır hemşire iğneyi yapmaya başlar. Tam bu sırada içeriye başka bir hemşire telaşla girer.)
2. HEMŞİRE: Doktor Bey, kasabamızın kaymakamı hastanemizi ziyaret ediyor. Az sonra buraya da gelir. şimdi yan odadaki hastalarla sohbet ediyor.(Kaymakam yanında iki kişi ile içeri girer.)
KAYMAKAM: Herkese günaydın.(hastaya dönerek) geçmiş olsun amcacığı…(çok şaşırmış bir şekilde) Öğretmenim siz ha…(öğretmene doğru ilerler eğilir ve öğretmenin elini öper.)Beni tanımadınız mı öğretmenim ? Muzaffer… Kavaklı köyü’nden… öğrencin.(hemen bir sandalye çekerler, kaymakam öğretmenin yanına oturur.)
ÖĞRETMEN:(biraz doğrulmuştur.) çok değişmişsin oğlum.tanıyamadım.. yaşlılık işte sen söyleyince hatırladım Hey gidi günler… demek kaymakam oldun çok güzel… arkadaşların neler yapıyorlar… haberleşiyor musunuz?
KAYMAKAM:bir iki kişi ile ancak görüşüyoruz öğretmenim.Hani Rıza vardı ..tüpçünün oğlu onunla görüşüyoruz şimdi kasabada LPG istasyonu açmış işleri iyi anlayacağınız.Bir de Kasım vardı hani köy ağasının oğlu …O da babalık mesleğini yapıyor köyde …şimdi köyün ağası o.
ÖĞRETMEN:(duygulanmış .) Her şey nasıl da değişiyor. Zaman nasıl da hızla geçiyor.(iyice duygulanmış gözlerinden yaşlar akmaktadır.)
KAYMAKAM:(öğretmeninin ağladığını fak edince cebinden mendilini çıkarır.) peki bu mendili de hatırladınız mı öğretmenim? Gözyaşımı sildiğiniz mendil..ben hiç unutmadım öğretmenim.yanımdan hiç eksik etmedim. Ne zaman yorulsam veya umutsuzluğa kapılsam bunu çıkarır ,sizi hatırlar ümidimi tazelerdim..sağ olun öğretmenim.mendili ile öğretmeninin göz yaşlarını siler. Ayrıca başka bir öğretmenler günü için hazırlanmış skeç örneği   Skeçler ya da Tiyatro Metinleri Sayfasına Dön

Bahri PAMUK
İnegöl Zeki Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Güvenlik Sorusu: