Custom Search

11. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 1. Dönem 2. Yazılı Sorusu – Bilhan BURUNCUK

31 Ocak 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

FATMA SAYGIN ANADOLU LİSESİ 2007–2008 ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM

TÜRK EDEBİYATI DERSİ 2.SINAVI

‘Küçük kız o gün sabah karanlığından akşam karanlığına kadar mutfağa su taşıdı durdu. Akşam olunca zenci halayık kendi yattığı mutfağın üstündeki odaya ince bir şilte, kaskatı bir yastık, kirden kaybolmuş bir yatak koydu. Çocuk burada yatacaktı.Su taşımaktan yorulan zavallı kızcağız yatağın içine girdi.Bahçedeki nar ağacının dallarına yansıyan bir şamdanın hafif ve titrek ışıklarına gözlerini dikerek ‘ Gece !… ’ dedi. Kirli yorganını başına çekti; sessiz, derin ve masum bir uykuya daldı.’

                                                                                                                                         SERGÜZEŞT,   Sami Paşazade Sezai

1-Sergüzeşt romanında hangi edebiyat akımlarının izlerini görmekteyiz.Yukarıdaki parçadan bulacağınız örneklerle açıklayınız(10)

2- Siz bir Tanzimat (1.dönem) şairi olsaydınız yazdığınız şiirlerin şekil ve içerik özellikleri nasıl olurdu?(10)

3-‘Roman dediğin uzun bir yol üzerinde dolaştırılan bir aynadır. Bir bakarsın göklerin maviliğini, bir bakarsın yolun çamurunu görürsün. Ayna çamuru gösteriyor diye aynayı suçlamak olur mu ?’ diyen bir yazar hangi edebiyat akımına uygun olarak yazmıştır? Niçin?  (10p)

 4-a)Bir şairin başka bir şairin şiirine benzer özelliklerde (ölçü,uyak,nazım biçimi)şiir yazmasına …………       denir. (5p)

 b) “İnsan ,bazı şeyleri söylemeyi   seçtiği  için değil, onları belli biçimde söylemeyi seçiği için yazardır.”diyen bir sanatçı  eserlerini hangi sanat anlayışına bağlı kalarak yazar?          (5p)

“ŞEFİKA–Ah, nineciğim nineciğim! Bir parçacık bırak da kendimi toplayayım; hepinizi hapisten, ölümden, sürünmekten ben mi kurtaracağım?Beni onun için mi paşa’ya vermek istiyorsunuz? Feda… Feda olsun. Gönlüm de feda olsun,canım da feda olsun.Ata , Ata da feda olsun .  Yaparım bundan sonra ne emrederseniz onu yaparım. Lakin size bir ricam var: Halime merhamet edin de onu kabul edin. Ta ben Paşa’ya varıncaya kadar Ata duymasın. Allah’ınız aşkına duymasın. İki evladınızın başı aşkına duymasın.”

                                                                                                                Namık KEMAL, Zavallı Çocuk’tan

“BATAK ESE –Efendi biliyo musunuz ki ben  bunun daha nelerini bilirüm…Ben bekçi olduğumdan içün geceleri mahallede dolanırken buna çat pat sokak ortasında irast geliyorun.bir kereciğinde nereden geliyosun diye soracak oldum ,bana ne garşuluk verse eyü,taratordan(tiyatro)geliyon demesün mü?

MÜŞTAK BEY– Vay ferasetli adam vay!

BATAK ESE –  Feres atlı adam sensin.

Şinasi, Şair Evlenmesi‘nden      

5-Şair Evlenmesi ve Zavallı Çocuk adlı metinleri(eserlerin bütününü göz önüne alarak)aşağıdaki maddelere göre inceleyiniz. .(10)

a)Yazıldıkları Dönem  (2)

b)Yazılış Amaçları:     (2)

c)Ana düşünceleri.         (4)

d)Etkilendikleri Edebiyat Akımları:  (2)

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın

Bilhan BURUNCUK

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.