Custom Search

11. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sorusu ve Cevap Anahtarı

4 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

2007-2008 11 TM.B SINIFI 2.DÖNEM 2.TÜRK EDEBİYATI SINAVI SORULARI

FERHUNDE KALFA”dan

“…Kendi güzelliğine itimadı vardı,hatta görücüler gelmeye başladıktan sonra küçük hanımla kendi arasında mu-kayeseler kurardı.Onun da  kısa siyah kaşları,yumuşak,küçük siyah gözleri hoş bir endamı vardı.Bütün bunları eski kırılmış bir aynadan aşırdığı küçük bir parçaya bakarak hükmetmişti ki o da yabana atılacak bir şey değildi.

…Âdet etmişti,esvabını mutlaka küçük hanımınkine yakıştırmaya çalışırdı.Görücüler geldiğinde Ferhunde, kahveleri verdikten sonra gider ta küçük hanımın sandalyesine  muvazi (paralel) bir yerde gözlerini indirerek derûnî bir hicap (utanma) ile kızararak ta kalbinden gelen bir titreme ile bekler,burada beş on dakika küçük hanımla beraber görücüye çıkmış bir kız hayatı yaşardı….

 …Ferhunde hiç cevap vermedi,çevrildi ve dışarıya baktı,inanamıyordu.Kendi kendine mırıldanırken arkasından işittiler:”Tamam!diyordu.Bekle,bekle de lalaya var…..”

S.1) Halit Ziya’nın Ferhunde Kalfa öyküsünden  alınmış yukarıdaki metinden Servet-i Fünun öykücülüğüne ait özellikleri bulunuz.

S.2) a) Ferhunde Kalfa hikâyesindeki temel çatışmayı yazınız.

        b) Ferhunde Kalfa neden hayal ettiği mutluluğa ulaşamaz?

        c) Bu öyküyü etkilendiği edebî akıma göre adlandırınız.

S.3) S.Fünün dönemi  eserlerinde  –birkaç istisna dışında- bireysel konular işlenmesinin, toplum sorunlarıyla ilgilenilmemesinin üç nedenini yazınız

S.4) “Bu akımdaki sanatçı edebiyat dilindeki alışılmış ve kalıplaşmış birtakım kelimeleri kullanmak yerine olayları, duyguları ve düşleri günlük konuşma diliyle anlatmayı daha üstün tutmuştur. İnsanın duygularını, düş gücünü hayata geçirmesini ve insanı düzeltmenin toplumu düzeltmekle olabileceğini savunur. Bu akım içtendir,doğaldır,kalıba girmek istemeyenleri etkileyecek bir sanat akımıdır.”

     Yukarıdaki paragrafta hangi edebî akım anlatılmaktadır?

 Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın Lütfen

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.