Custom Search

12. Sınıf Türk Edebiyatı 2. Dönem Yazılı Sorusu ve Cevapları – Emrah AKSOY

12 Şubat 2013

Aşağıda dosyanın bir kısmı verilmiştir.

1- Aşağıdaki cümleleri “doğru-yanlış” (D/Y) olarak değerlendiriniz.

(     ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiir, sosyal ve politik sorunlar karşısında bireyin eleştirel duruşunu ve özgürlük arayışını yansıtır.

(     ) İkinci yeni sonrası toplumcu şairler, şiire yükledikleri işlev bakımından Türk şiirinde Namık Kemal, Tevfik Fikret, Mehmet Akif ve Nazım Hikmet çizgisine bağlanırlar.

(     ) İkinci yeni sonrası toplumcu şiirde içerikten çok biçime önem verilmiştir.

(     ) İkinci Yeni şairleri “ Şiir dili müzik ile söz arasında, sözden çok müziğe yakın.” Anlayışıyla şiir yazmışlardır.

(     ) İkinci Yeni şairleri şiirde hayal gücüne ağırlık vermişler, söz dizimini zorlamış, dilin alışılmış kalıplarını yıkmaya çalışmışlardır.

2- 1960 sonrası toplumcu şiirin özelliklerini maddeler halinde yazınız.

3-“1944’de, Söke’li bir polis memurunun altıncı çocuğu olarak Kayseri’de dünyaya gelir. Öncelikle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde okuduysa da mezun olacağı okul Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı olacaktır. İlk kitabı Geceleyin Bir Koşu’yu 1966 yılında, büyük yankılar uyandıran ikinci kitabı Evet, İsyan’ı ise 1969 yılında yayımlar. 1970’de yakın arkadaşı Ataol Behramoğlu ile birlikte Halkın Dostları dergisini çıkarır. 1974 yılına gelindiğinde ise , o zamana dek içerisinde bulunduğu ve savunduğu sosyalist düşünce çizgisini geride bırakarak fikri ve ruhi bir değişim yaşayacaktır. Bu tarihten sonra yazı ve sanat hayatına, İslami düşünce çerçevesinde devam eder. Evli ve dört çocuk babası, iki çocuk dedesi, olan şair, Çengelköy’deki evinde düşünce ve sanat hayatına devam etmektedir.”

Yukarıdaki paragrafta tanıtılan Cumhuriyet Dönemi yazarımız kimdir?………………………………..

 YUKARIDAKİ SORULARIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

12. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Sorusu ve Cevap Anahtarı 

Emrah AKSOY

Yazılı Soruları   Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Edebiyat ve Gerçekçilik
Yeni Site