Custom Search

11.Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 1.Sınav Sorusu

4 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

1.Metin:

     “Cehennem Nişanı”nda beş sandaldık. Güzel bir ocak akşamı. Denize kırmızı rengin türlüsü yayılmış. Çok kaynamış ıhlamur rengindeki yayvan, geniş, ölü dalgalar. Sandallar ağır ağır sallanıyor, oltalar bekliyor, insanlar susuyor.

      Sinağrit Baba, ömründe konuşmamış, ömrü boyunca evlenmemiş, ömrü boyunca yalnız yaşamıştır. Onun kovuğundaki pencereden ne facialar seyretmiştir. Sinağrit Baba ne oltalar koparmıştır.

2. Metin:

Her ozanın kendine özgü bir şiir çalışması var. Aradığı biçimi buluncaya dek şiir hangi aşamalardan geçer, ilk karalamalarla son biçim arasında ne gibi değişmeler olur? Bu arayışı şiirin çilesini çeken ozandan istemek ilginç bir çalışma olabilir. Aslında şiir her şeyden önce bir doğuştur, büyük bir gerilimin ürünüdür.

1- a) Yukarıdaki metinleri kullanılan anlatım teknikleri bakımından karşılaştırınız. (6p)…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   b) Yukarıdaki metinlerde, dilin ağırlıklı olarak hangi işlevde kullanıldığını yazınız. (4 p)

………………….…………………………………………………………………………………………………………………………

2- Yukarıdaki metinleri sınıflandırarak, yaptığınız sınıflandırmada hangi özellikleri dikkate aldığınızı belirtiniz.(10p)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

3-Anı ile günlük türlerinin ikisi de insanların başından geçenleri anlatmasına rağmen bu türlerin ayrı ayrı metin türleri olarak incelenmesinin nedeni nedir? Yazınız (10p)  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın Lütfen

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.