Custom Search

11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 3. Yazılı Sorusu – Tunç Mucuk

5 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

Metin 1.

“Benim küçüklüğümde “ev” de gazete, dergi nedir bilinmezdi.”Okul” da bunların ne demek olduğunu bildirmemek çabasıyla içeri girmelerini engellerdi. Yurt içinde görev yaptığım zamanlarda da bunların pek çoğunun kişiler üzerinde ev, okul içinde bulunmasının cezayı gerektirdiğini öğrendim. Evde ana baba korkusu varsa okulda müdür, öğretmen, çavuş, onbaşı; ülkede de padişah, devlet ileri gelenleriyle daha küçük görevlilerden oluşan büyük ve yaygın topluluğun meydana getirdiği yoğun baskı yönetimi korkusu vardı.”

Metin 2.

    10 Kasım 1950 gecesi birkaç günlüğüne geldiği Ankara’da bir kaza geçirdi. Karanlık bir sokakta yürürken belediyenin kazdırdığı bir çukura düştü ve başından yaralandı. Ağrı ve sızılardan şikâyet ediyordu.14 Kasım Salı günü bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Alkol zehirlenmesi teşhisi kondu ve tedavi edildi. Halbuki düşme dolayısıyla beynindeki damarlardan biri çatlamış ve beyin kanaması olmuştu. Saat 20’de komaya giren Orhan Veli, bütün gayretlere rağmen kurtarılamayarak 14 Kasım Salı gecesi saat 23.20 de vefat etti. Bundan sonrasını Adnan Veli şöyle anlatıyor:

                “Depoya gönderilen elbiselerinin ertesi gün cepleri karıştırıldı. At yarışlarına ait bir programla ,sarı ambalaj kağıdına sarılmış bir diş fırçası çıktı.Fırçanın sarılı olduğu kağıda “Aşk Resmi Geçidi” adlı şiirini yazmıştı.”

Metin 3.

(…)Gazinolar, kahveler açık, hatta dopdolu. Masa masa insan kümeleri konuşup görüşüyorlar, simsarlar, komisyoncular, tüccarlar, iş adamları, aracılar düşünce alış verişi yapıyorlar. Bilardo, tavla tak taktan uzak değil, ama hiçbirinde kağıt oynanmıyor. Büyük caddeler gelen geçenlerle, mağazalar alış verişle meşgul. Köylü, yerli, asker, Frenk, Alman, Avusturya Türk subayları, hatta arada sırada birkaç fesli, tek tük sarıklı, bu caddelerin sürekli kişilerinden.

Lokantalar da ayrıca birer iş yerleri… Oteller, günlük hayata göre daha dolu. Savaş başlangıcında Rusçuk ve diğer yerlerden gelen göçmenlerle müttefik devletlerin subay ve askerleri Sofya’yı sıkı sıkı doldurmuşlar.

1-Yukarıdaki metinlerde kullanılan anlatım tekniklerini yazınız.(10p)

1.Metin                  :…………………………………….

2.Metin                  :…………………………………….

3.Metin                  :…………………………………….

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.