Custom Search

2016-2017 9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Ünitelendirilmiş YıIlık Planı

15 Temmuz 2016

2016-2017 9.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI‏ İNDİR ( Günay ŞAHİN)

Etiketler:

Yorumlar

 1. Ekrem YEKREK dedi ki:

  Öncelikle Günay ŞAHİN Hocamızın ellerine sağlık.Yıllık planın sade olması ,ayrıntıya fazla kaçınılmamış olması güzel.Büyük bir emek verildiği belli.Ellerinize sağlık.( Yapıcı eleştiriler ) Yapmış olduğu yıllık planda bazı haftaları 3+1+1 bazı haftaları 2+2+1 şeklinde düzenlemesini doğru bulmuyorum.Okuma ( edebiyat ) 2 , Yazma ( Kompozisyon ) 1, Sözlü iletişim ( dil bilgisi 2 ) şeklinde olmalıdır.Bazı konular alınmamış.Metin ,edebi metin, Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi… Sınav tarihleri konulmuş.2015 yılından itibaren sınav tarihleri yıllık planlarda yer almıyor.Sınav tarihlerini Zümre başkanları kurulu belirliyor ve okul idaresi tarafından duyuruluyor.Ders saatinin bu yoğun program için yetersiz olduğunu düşünüyorum.

  1. blank günay dedi ki:

   Ekrem Hocam değerlendirmeniz için teşekkürler…Ders dağılımı öğretim programında belirtilmemiş ama size katılıyorum…Bu yıllık planı uygulamak oldukça zor olacak…Hepimize kolay gelsin

 2. blank Ahmet TOK dedi ki:

  Sayın YEKREK,
  Sizin planınızda da başlarda 3+1+1 şeklinde olan ders saati dağılımı son haftalarda ders yoğunluğundan olsa gerek 2+2+1 şeklinde dağılım olmuş.

 3. blank Hasan ASLAN dedi ki:

  Öncelikle ellerinize sağlık. Açıklamada 9 ve 10 sınıf dil bilgisi konularının okuma bölümünde işleneceği belirtiliyor ancak siz bazı dil bilgisi konularını sözlü iletişim de göstermişsiniz.

 4. blank B. AVAN dedi ki:

  Merehabalar Sayın Hocalarım,
  Öncelikle planlar için ellerinize sağlık diyorum ve kafama takılan bir meseleyi sormak istiyorum. Programda (s. 13) “Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde dil bilgisi öğretimi okuma ve yazma çalışmalarıyla birlik- te planlanmıştır. Ses, şekil, kelime ve cümle bilgisi konularının işlenen metinlerle ilişki kurularak okuma çalışmaları kapsamında; yazım, noktalama kuralları ve anlatım bozuklukları konularının yazma çalışmaları kapsamında öğretilmesi planlanmıştır.” denilmektedir. Fakat hazırlanan planlarda “Ses Bilgisi” konusu “Sözlü İletişim” alanlarında gösterilmiştir. Bunun sebebi nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 5. blank mustafa Özcan dedi ki:

  Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Programında “Okuma çalışmaları tamamlandıktan sonra yazma ve sözlü iletişim çalışması yapılır.” deniyor dolayısıyla 9. sınıf ilk ünite için ilk üç hafta sadece okuma ( içince dil bilgisi de bulunacak) daha sonra iki hafta yazma, bir hafta da sözlü iletişime ayrılabilir. Ya da bir hafta yazma iki hafta sözlü iletişim olabilir.
  Planlarda “Okuma, Yazma ve Sözlü İletişim” bölümleri aynı hafta içinde verilmiş.
  MEB’in örnek kitabını incelediğimizde ders işlenişinin bu sıra ile yapılacağı belli oluyor.

 6. blank günay dedi ki:

  MUSTAFA HOCAM TESPİTİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. BEN HALA KİTAP ÖRNEĞİ GÖREMEDİM, OKULA HENÜZ GELMEDİ. SANIRIM İLK ÜNİTENİN 6 HAFTALIK ETKİNLİKLERİNİ DEDİĞİNİZ GİBİ DE YAPABİLİRİZ AMA PLANI HAZIRLARKEN HER HAFTAYA OKUMA-DİL BİLGİSİ- YAZMA-SÖZLÜ İLETİŞİMİ KOYDUK. ÖĞRETMEN İNİSİYATİF KULLANARAK ÜNİTE KONU SIRALAMASINI AYARLAYABİLİR SANIRIM.