Custom Search

9. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Soruları – Çetin YUR

6 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

TÜRK EDEBİYATI DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI YOKLAMA SORULARIDIR.

Yırtık pırtık paltolar giymiş iki çocuk kapımı çaldılar: “Eski gazeteniz var mı bayan?” Çok işim vardı. Önce hayır demek istedim ama ayaklarına gözüm ilişince sustum. İkisinin de ayaklarında eski sandaletler vardı ve ayakları su içindeydi. “İçeri girin de, size kakao yapayım” dedim. Hiç konuşmuyorlardı. Islak ayakkabıları halıda iz bırakmıştı. Kakaonun yanında reçel, ekmek de hazırladım onlara, belki dışarıdaki soğuğu unutturabilir, azıcık da olsa ısıtabilirdim minikleri. Onlar şöminenin önünde karınlarını doyururken ben de mutfağa döndüm ve yarıda bıraktığım işlerimi yapmaya koyuldum. Fakat oturma odasındaki sessizlik dikkatimi çekti bir an ve başımı uzattım içeriye. Küçük kız elindeki boş fincana bakıyordu… Erkek çocuğu bana döndü “Bayan, siz zengin misiniz?” diye sordu. Zengin mi?”Yo hayır!” diye yanıtlarken çocuğu, gözlerim bir an ayağındaki eski sandaletlere kaydı. Kız elindeki fincanı tabağına dikkatle yerleştirdi ve “Sizin fincanlarınız, fincan tabaklarınız takım” dedi. Sesindeki açlık, karın açlığına benzemiyordu. Sonra gazetelerini alıp çıktılar dışarıdaki soğuğa. Teşekkür bile etmemişlerdi ama buna gerek yoktu. Teşekkür etmekten daha öte bir şey yapmışlardı. Düz mavi fincanlarım ve fincan tabaklarım takımdı. Pişirdiğim patateslerin tadına baktım. Sıcacıktı patatesler, başımızı sokacak bir evimiz vardı, bir eşim vardı ve eşimin de bir işi… Bunlar da fincanlarım ve fincan tabaklarım gibi bir uyum içindeydi. Sandalyeleri şöminenin önünden kaldırıp, yerlerine yerleştirdim. Çocukların sandaletlerinin çamur izleri halının üzerindeydi hâlâ. Silmedim ayak izlerini. Silmeyeceğim de. Olur da unutuveririm ne denli zengin olduğumu…

  1. 1.      a) Yukarıdaki metni devrin zihniyeti, yapı (olay örgüsü, kişiler, yer ve zaman), tema, anlatım (bakış açısı) ve dil            özellikleri yönünden inceleyiniz.

                         b) Metnin şahıs kadrosunu tip ve karakter yönleriyle değerlendirerek sebebini açıklayınız.

2. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın sanatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi vererek yazarın kişiliğinin eserlerine olan etkisini Huzur romanından yola çıkarak açıklayınız.

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın

Çetin YUR

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.