Custom Search

9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi “İnsan, İletişim ve Dil” Adlı Ünitenin Etkinlikleri

6 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının  Görünümü:

B-İNSAN, İLETİŞİM VE DİL

AŞAĞIDAKİ VERİLEN İFADELERİN DOĞRU YA DA YANLIŞ OLDUĞUNU

PARANTEZ İÇERİSİNDE (D) VEYA (Y) YAZARAK BELİRTİNİZ.

1-(D) Dil birliği, ulus olmak için yeterli değil; ulus olarak kalmak için gerekli şartlardan biridir. Tarihin akışı içerisinde çeşitli sebeplerle oluşan sosyokültürel şartlar bazen değişik dilleri kullanan insanları birlikte yaşamaya zorlar. Birlikte yaşayan insanlar, birbirleriyle kaynaşarak ulus olmayı amaçladıklarında ortak bir dili de benimserler.

 2– (D) Her milletin, her kavmin kendine göre bir anlaşma sistemi olduğu gerçeğinden yola çıkarak, dünyada ne kadar kavim varsa o kadar dil vardır diyebiliriz.

 3- (Y) Dil, kendini yenileyemeyen sosyal bir kurumdur.

 4– (D) Dilin göndergesel işlevi daha çok dilin bilgi verme işlevidir. Bu işlev daha çok kullanma kılavuzlarında, nesnel anlatılarda, bilimsel bildirilerde, kısa not ve özetlerde karşımıza çıkar.

 5-(D) Çoğunlukla duyguların, heyecanların, korkuların, sevinç ve hüzünlerin dile getirildiği dilin heyecana bağlı işlevinde  “ben, siz” kişi zamirleriyle birinci kişi iyelik ve şahıs eklerinin yanında öznellik ifade eden sıfat, belirteç ve ünlemler, sözcüklerin farklı şekilde birbirine bağlanmaları, duygu değeri taşıyan noktalama işaretlerinin kullanılması, mimik ve jestler de rol oynar.

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın

Bayram ÖZFIRAT

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.