Custom Search

Acımak – Reşat Nuri Güntekin

16 Ocak 2013

KİTAP ADI: Acımak

KİTABIN YAZARI Reşat Nuri GÜNTEKİN

1. KİTABIN KONUSU :

Bir öğretmenin geçmişte yaşadıklarının meslek hayatına etkisi.

2. KiTABIN ÖZETİ :

Zehra mektebin başmuallimidir.Yeni eğitim öğretimin bütün gereklerini yerine getirir,öğrencilerle bire bir ilgilenir;fakat öğrencilerin yaptıkları yanlışları asla affetmez.İçinde hiç acıma duygusu hissetmez.Maarif Müdürü de Zehra’nın bu özelliğinden çok muzdariptir.Çeşitli zamanlarda uyarmış olmasına rağmen hiçbir değişiklik görmemiştir. Maarif Müdürü Tevfik Hayri ile Vekil Şerif Hayri Bey Zehra’nın okulunu ziyarete giderler.Şerif Hayri Bey Zehra’ya babasının hasta olduğunu, bu nedenle İstanbul’a gidip babasını görmesini ister;fakat Zehra babasının olmadığını ,o kişinin başka birisi olabileceğini söyler. İki gün sonra Maarif Müdürü’ne bir telgraf gelir.Zehra’nın babası Mürşit Efendinin ölmek üzere olduğunu, muallimin hemen yola çıkmasını bildirir. Müdür Zehra’yı çağırtarak hemen gitmesini ister.Fakat Zehra yine karşı gelir. Müdür fazla üstelemez. Biraz sonra hazırlanmış, elinde çantasıyla Zehra gelir ve gitmeye karar verdiğini söyler. Zehra İstanbul yolunda babasının ailesine yaptıklarını annesini, ablasını ve anneannesini nasıl öldürdüğünü ve en sonunda da kendisini bir yatılı okula verip hiç arayıp sormamasını düşünür. İstanbul’a varır. Eski komşuları Vehbi Bey kendisini karşılar.

acımak

Niçin daha önce gelmediğini, babasının ‘Zehra, Zehra’ diye öldüğünü söyler. Eve vardıklarında babasının başında birkaç kadın vardır.babasını görmek istemez. Kendisine babasının eşyalarının bulunduğu sandığın anahtarı verilir. Aslında bunu hiç istemez fakat sandığı açar, içinde bir günlük vardır. Günlüğü okumaya başlar. Babasının ilk memuriyet yıllarını, annesiyle evlenmesini, anneannesinin davranışlarını okur. Zehra daha önce bildiği şeylerin hepsini tam tersi olduğunu öğrenir.Aslında bu olaylarda bütün suçlunun annesi ve anneannesi olduğunu anlar. Bundan sonra içinde bir acıma duygusu oluşur.Hemen gidip babasının ayağını öper.Birkaç gün sonra okuluna tekrar döner ve artık Zehra’nın hiçbir eksiği kalmamıştır.Acımayı öğrenmiştir.

3. KİTABIN ANA FİKRİ :

İnsan kişiler hakkında araştırıp sormadan, hükümlere varıp ,onları yargılayıp, mahkum etmemelidir.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Zehra:Mesleğini çok seven,öğrencilere en iyiyi vermeye çalışan idealist bir öğretmendir.

Tevfik Hayri:Maarif Müdürüdür.Örnek bir yöneticidir.Zehra’ya babacan bir tavırla yaklaşmaktadır.

Şerif Hayri Bey:Bölgenin vekilidir.

Vehbi Bey:Zehra’nın eski komşusudur.Babasının zor zamanında ona yardım etmiştir.

5. KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER :

Kitap akıcı bir dille kaleme alınmış sürükleyici bir eserdir.Bir insanda bulunması gereken en önemli özelliklerden birisini konu almıştır.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ :

Ünlü yazarlarımızdan Reşat Nuri Güntekin 26 Kasım 1889 yılında İstanbul’da doğdu ve babası Doktor Nuri Bey’dir. Önce Çanakkale İdadisinde okuyan Güntekin daha sonra İzmir’de Fransız Frerler mektebine devam etti. Reşat Nuri, 1912 yılında İstanbul Darulfünun Edebiyat Şubesini bitirdikten sonra liselerde edebiyat, Fransızca ve felsefe okuttu. 1931 ve 1943 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi olarak Anadolu’nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1939 ve 1943 yılları döneminde Çanakkale milletvekilliği yaptıktan sonra 1947’de başmüfettişlik ve 1954’te Paris kültür ataşeliği (1954) yaptı. Reşat Nuri Güntekin, hikaye, roman, gezi notları, oyun, mizah yazıları ve çeşitli konularda makaleler yazdı. İlk eseri olan “Eski Ahbab” adlı hikayesi, 1917 yılında Diken dergisinde çıktı ve sonradan kitap olarak basıldı. Bir dönem Zaman gazetesine Temaşa Haftaları başlığı ile tiyatro eleştirileri yazdı çeşitli takma isimlerle (Şair, Nedim, Büyük Mecmua, İnci dergilerinde Hayreddin Rüşdi, Sermed Ferid, Mehmed Ferid) hikayeler yayınladı. Reşat Nuri’nin bazı mizah dergilerinde farklı takma isimler kullandığı da görülmüştür. Ayrıca “Harabelerin Çiçeği” adlı eserini yine zaman gazetesinde Cemil Nimet adıyla yayınladı. Cumhuriyet’in yeni kurulduğu 1923-1924 yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Kelebek isimli haftalık bir mizah dergisi çıkardılar. Reşat Nuri Güntekin, o zamanlar kendisine büyük ün kazandıran, bugün de çok iyi bilinen ve sevilen “Çalıkuşu” adlı romanını 1922 yılında yayınladı. Bu eser TRT televizyonu tarafından dizi haline getirildi ve büyük kitlelerce seyredildi ve sevildi. Reşat Nuri’nin eserlerinde toplumsal olayların ve aşkın iç içe olduğunu görüyoruz. Kahramanları gerçek hayattan kopuk değillerdir. Kitabın kahramanının yaşadığı olayları ve duyguları, işini ve burada yaşadıklarını gözardı etmeden yazar. Romanlarını kesinlikle samimi, sürükleyici ve çok güzel bir Türkçe ile kaleme almıştır. Reşat Nuri’nin eğlendirici mizahi öyküleri de vardır. Reşat Nuri Güntekin‘in oyunlarından Yaprak Dökümü’de televizyona uyarlandığından yeni nesil hariç kimsenin yabancısı olmadığı bir eserdir. Burada da aşklar, entrikalar, mutluluklar ve gözyaşlarıyla dolu hayat yaşayan bir aile anlatılmıştır. Reşat Nuri Güntekin, Batılı bazı yazarlarından romanlar, hikayeler çevirmiş, oyunlar uyarlamıştır. Akciğer kanserinden tedavi olmak için gittiği Londra’da ölmüş (Aralık, 1956) ve cenazesi İstanbul’a getirilerek, Karacahmet Mezarlığında defnedilmiştir.

Romanları: Harabelerin Çiçeği (1918), Gizli El (1920), Çalıkuşu(1922), Dudaktan Kalbe (1923), Damga (1924), Akşam Güneşi (1926), Bir Kadın Düşmanı (1927), Yeşil Gece(1928), Acımak (1928), Yaprak Dökümü (1930), Kızılcık Dalları (1932), Gökyüzü (1935), Eski Hastalık (1938), Ateş Gecesi (1942), Değirmen, Miskinler Tekkesi (1946), Ripka İfşa Ediyor (1949), Kavak Yelleri (1950), Kan Davası (1955), Boyunduruk (1960), Son Sığınak (1961).

Hikayeleri: Gençlik ve Güzellik (1917), Recm (1919), Roçild (1919), Eski Ahbab, Sönmüş Yıldızlar (1918), Tanrı Misafiri (1927), Leyla ile Mecnun (1928), Olağan işler (1930).

Oyunları: Gönül Veya İnhidam (1916), Babur Şah’ın Seccadesi (1919), Hançer (1920), Asker Dönüşü (1921), Eski Rüya (1922), Yaprak Dökümü (1923), Kır Çiçeği (1924), Ümidin Güneşi(1924), Gazeteci Düşmanı, Şemsiye Hırsızı, Bir Köy Hocası (1928), Bir Kır Eğlencesi (1931), Felaket Karşısında, Gözdağı, Eski Borç (1931), Ümidin Mektebinde (1931), İstiklal (1933), Vergi Hırsızı (1933), Bir Yağmur Gecesi (1941), Yol Geçen Hanı (1944), Ağlayan Kız ( (1946), Eski Şarkı (1951), Hülleci (1953), Tanrı Dağı Ziyareti (1954), Balıkesir Muhasebecisi (1955), Bu Gece Başka Gece (1956).

Diğer Eserleri: Anadolu Notları (2Cilt, 1936-1966), Fransız Edebiyatı Antolojisi (3 cilt, 1929-1931), Üç Asırlık Fransız Edebiyatı (3 cilt, 1932).

Etiketler:

Yorumlar

 1. blank Tuğba dedi ki:

  Kitap çok süper bir şey ya okudum.İlk başları çok sıkıcı geliyordu,anlamıyordum,ama sonrada anladım ki bu kitap mükemmelmiş.Ama günlükteki yazılar biraz anlaşılmıyordu,yani biraz sıkıcıydı diyebilirim.Onun dışında kitap güzeldi,okumanızı tavsiye ederim.

 2. blank alara dedi ki:

  kitap mükemmel . reşat nuri güntekinin neredeyse bütün kitaplarını okudum hepsi de birbirinden güzel . bu kitabın bende ayrı bir yeri vardır . bir de sizin yorumlamanızı okumuş olduk . ağzınıza sağlık . anlaşılır bir dilde anlatmışsınız . herkes buradan böyle güzel kitapları alamasa da okuyabilir. kendi adıma teşekkür ederim .

 3. blank elmas nazlı dedi ki:

  Kitap mükemmel okumanızı tavsiye ederim

 4. blank Fırat Ağace dedi ki:

  bir insanda bir kitap böyle mi etki bırakır

 5. blank Ahmet Erdoğan dedi ki:

  Şahsen kitabın tamamını okumadım ama yorumlara bakılırsa okumalıyım
  Ben bu kitaptan sinav olacağım için sadece özetini okudum ama en kısa sürede bu kitabı okuyacagim..!

  1. blank Hayrunnisa dedi ki:

   Bende bu kitabı anlatıp artı alacağım inşALLAH iyi bir şekilde anlatırım

 6. blank Esra Yılmaz dedi ki:

  kitabı okumuştum ama unuttum. en kısa zamanda yine okuyacağım…

 7. blank Samet dedi ki:

  Kitabı okudum ilk başlarda cok sıkıcı olmasına rağmen devamı çok akıcı ve anlamlı güzel bir eser okumanızı tavsiye ederim.

 8. blank hamza dedi ki:

  Kitap sona doğru vuruyor insanı son 20 sayfada ağlamadan durmak zor.Okuduğum en iyi türk romani

  1. blank asc dedi ki:

   aynen, ilk başları gerçekten sıkıcı geldi bana. ama en son kitabı gözyaşları içinde kapattım.herkese tavsiye ederim.

 9. blank Mustafa dedi ki:

  Hayatmımda okuduğum en iyi romanlardan biri.Konuyu ve hikayeyi okuyunca gerçekten ilgimi çekti .Sınav bitse de okuyacağaım sayılı kitaplardan biri …

 10. blank oğuzhan dedi ki:

  çok güzel gerçekten ödevimi yapmama çok yardımcı oldu teşekkürler.

 11. blank Tolga dedi ki:

  Sınavda öğretmenimiz soracaktı bu kitaptan 25 puanlık soru demişti ki okuyun gelin ben biraz tembelim okuyamadım belki son gün bşiler bulrum net’te ki bu siteye geldim abi Allah Razı olsun.

 12. blank bosverin ustası yazrlıgın dedi ki:

  çok güzel bayıldım

 13. blank Merve dedi ki:

  Gerçekten ilk başta sıkıcı ama gerçekten çok mükemmel

 14. blank Ahmet dedi ki:

  Kitabın sonlarına doğru insanin aglayasi geliyo herkese tavsiye ederim okuduğum en iyi kitap diyebilirim

 15. blank Okur dedi ki:

  Mebusun ismi Şerif Halil Hayri filan değil yanlışlık olmasın

 16. blank şinay dedi ki:

  mükemmel bir bir kitap okurken ağlamamak için zor tuttum kendimi herkese tavsiye ederim…

 17. blank Yusuf dedi ki:

  Çok Teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz Allah sizden razı olsun.Emeğinize sağlık bu arada kitabı tavsiye ederim.Çünkü kitab harika??

 18. blank merve dedi ki:

  çok akıcı bir kitap başta beğenmemiştim ayrıca site çok güzel