Custom Search

Nevruz Konulu Şiir Dinletisinin Sunu Metni

27 Ocak 2013

Ekteki dosyanın içeriğinden bir kısmının görünümü:

Sayın…

Ve  protokolün değerli üyeleri

Kıymetli  misafirlerimiz

Rize Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesinin düzenlemiş olduğu Nevruz’la Yeniden Doğuş temalı Şiir Dinletisine hepiniz hoş geldiniz.

 Programımıza başlamadan önce sizleri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, bu vatan için canını, malını feda eden bütün şehitlerimiz ve iftihar kaynağımız olan bütün Türk büyükleri için bir dakikaklık saygı duruşuna ; ardından İstiklal Marşını okumaya davet ediyorum.

 Baharın müjdeleyicisi, asaletin timsali, görüldükçe insanın içine yaşama sevinci veren, kültürümüzün vazgeçilmez sembolü ilk Nevruz çiçekleri yeşerdi.yeşeren Nevruz çiçekleriyle birlikte bahar geldi.

Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı “ana” olarak vasıflandıran Türk’ün düşünce sisteminde “baharın gelişi” elbette önemli bir yere sahiptir. 21 Mart tarihi ,İslam öncesi Gök Tanrı inancını benimseyen Türklerce hazırlanan 12 hayvanlı takvimde

Mart Dokuza denk gelir,

yeni yılın başlangıcı olarak alınır

ve NEVRUZ diye adlandırılır

 XX.yüzyılın başına kadar geldiği tespit edilen Nevruz kutlamaları, bu devirden sonra hissedilir biçimde diğer bazı geleneklerimiz gibi ortadan kalktı.

 Baharın gelişi 6 Mayıs’ta , Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olarak, ‘Hıdırellez’ adıyla kutlanmaya devam erderken Türklerin ortak bayramı olan Nevruz ne yazık ki farklı ve ideolojik amaçlarla kirletilmeye çalışıldı.

Şimdilerde ‘ Nevruz’ halkımızın  büyük çoğunluğu tarafından bilinmiyor, bilenler arasında yanlış yorumlanıyor.

Kültürel değerlerimize duyarsız kalışımızın bugün birlik ve bütünlüğümüzün sarsılmasında son derece etkili olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Bunun için , Dede Korkut’umuzu, Yunus Emre’mizi, Hacı Bektaş-i Velimizi, Hacı Bayram-ı Velimizi , Karacaoğlanımızıi Dadaloğlumuzu, Fuzulimizi, Mehmet Akifimizi ve Nevruz gibi Türklüğün en eski devirlerinden itibaren gelen örf ve adetlerimizi , birilerinin oynadığı oyunlardan dolayı hatırlamayalım, gerektiği için hatırlayalım ve kutlayalım istiyoruz.

Bugün Nevroz-Nevruz-Nevrız… adına ne derseniz deyin.

Bizim için baharın başlangıcıdır.

Yeniden doğuştur;

topraktan çıkışları gibi kardelenlerin

 tarih sahnesine yeniden çıkışıdır Türklerin

…………..

Dosyanın tamamını indirmek için tıklayınız

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.