Custom Search

2017 – 2018 Türk Dili ve Edebiyatı Yıllık Planları – Tüm Sınıflar Tek Dosyada (Ekrem YEKREK)

16 Ağustos 2017 tarihinde tarafından eklendi.

Değerli Meslektaşlarım,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Programlarında  ( 2015 / 2017 )dersin işlenişiyle ilgili bilgi verilirken, “Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin işlenmesi okuma, yazma ve sözlü iletişim çalışmaları olmak üzere üç temel aşamada gerçekleştirilir. Her ünitede, belirlenen metinler üzerinden okuma çalışmaları tamamlandıktan sonra yazma ve sözlü iletişim çalışmaları yapılır.” denilmektedir.

Bu açıklama ve incelediğim ders kitapları doğrultusunda 9. ve 10.sınıfların yıllık planlarını hazırladım.9.sınıfların yıllık planını 2017 öğretim programına göre, 10.sınıfların yıllık planını 2015 öğretim programına göre ve 11. ve 12.sınıfların yıllık planlarını 2011 öğretim programına göre hazırladım.

9. ve 10.sınıfların üniteleri işlenirken çalışmalar, OKUMA kazanımlarına(dil bilgisi dâhil), YAZMA kazanımlarına ve SÖZLÜ İLETİŞİM çalışmalarına ayrılmalıdır. Bu süreler değişebilir. Mesela okuma üç haftada yazma ve sözlü iletişim kazanımları bir haftada verilebilir. Bunu öğretmenler zümreleriyle birlikte değerlendirmelidir. Ama sıralama kesinlikle değişemez. Çünkü “Yazma” ve “İletişim” kazanımları “okuma” kazanımlarının uygulamasından ibarettir.

Öyleyse önce okuma kazanımlarında türün bütün özellikleri verilir. Sonra o türle ilgili yazma çalışmaları ve en sonunda da sözlü iletişim kazanımları verilir. Örneğin şiir ünitesinin okuma kazanımlarında öğrenci şiir türü ile ilgili bilgiler edinir. Kazanımlar tamamlandıktan sonra yazma çalışmalarına geçilir ve şiir yazma çalışması yapar. Daha sonra sözlü iletişim çalışmasında şiir dinletisi etkinliği yapılır…

9 ve 10.sınıfların yıllık planları, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda hazırlanmış olup geliştirilmeye açıktır. Uygulayıcıya kolaylık sağlaması amacıyla kazanım alanlarının karşılarına program açıklamaları verilmiştir. Planda, yazma ve sözlü iletişim için ayrılan süreler kısaltılarak okuma kazanımlarına verilen süreler artırılabilir.

11 ve 12.sınıfların yıllık planları 2011 yılında yayımlanan öğretim programına göre hazırlanmıştır. Ayrıca Atatürkçülük konularının sınıflara dağılımları yıllık plan şeklinde hazırlanmış ve sizlere sunulmuştur. Şimdiden iyi ve güzel bir eğitim ve öğretim yılı geçirmeniz dileklerimle.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Ekrem YEKREK

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Etiketler:

Yorumlar

 1. Ekrem YEKREK dedi ki:

  9.sınıflar Masal ünitesinde destanlarla ilgili bir cümle kalmış. Önce 10. sınıfları hazırladığım için oradan kalmış. Silersiniz o cümleyi.Kusura bakmayın.

 2. Mustafa dedi ki:

  Sayın Hocam, çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 3. ekrem yekrek dedi ki:

  Değerli Meslektaşlarım,
  9.sınıflar Türk dili ve edebiyatı dersinin yıllık planını 2017 müfredatını merkeze alarak Bakanlığımızın yayınladığı örnek plan doğrultusunda ayrıca Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde meydana gelen değişikliklere, MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesine uygun olarak ve kazanımların desimal sisteme uygun şekilde ifade edilmesine dikkat ederek güncellemiş bulunmaktayım. İlerleyen yıllarda da barkot uygulamalı yıllık planları hazırlayıp paylaşmayı düşünüyorum.
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının tüm veli, öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını diler; ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi yolunda başarılara vesile olmasını temenni ederim.
  Güncellenmiş şekli site yöneticilerine gönderilmiştir. Umarım en kısa zamanda yayınlanır.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Seni Sevdim Odur Benim Günahım