Custom Search

11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 2. Dönem 3. Yazılı Sorusu ve Cevap Anahtarı – Akın Doğan

1 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

SORULAR

 S-1)  Aşağıdaki yazının türü nedir ? Bu yazı türünün özelliklerinden beş tanesini yazınız. ( 10 Puan)

      Yazar bu eserinde bir köyün yaşam gerçeğini ortaya koymaya çalışıyor. Ele aldığı çevreyi ve insanları çok iyi tanıyor. Tanıdığı bu insanların hayat  hikayesinden bir roman yaratmaya çalışmış. Ancak romanı okuyup bitirdikten sonra olayların her ayağı bir yerde havada kalıyor; olayları tek kesit üzerine oturtunca, romandan çok öykü yazmış oluyor.  İnsanoğlu   yazı türlerini değerlendirirken  olay  örgüsünü  bütünüyle düşünmeli  ve öyle değerlendirmelidir. Yoksa  havanda su döver durursunuz.

        YAZININ TÜRÜ ………………….                                    ÖZELLİKLERİ:

S-3)  Aşağıdaki boşlukları uygun sözcüklerle doldurunuz.   ( 10 Puan)

a)     Türk  Edebiyatı’ nda  hitabet  türünün en eski  örneği olarak…………………………………………gösterilir.

b)    Ünlü  kişileri çeşitli  yönleriyle tanıtmak  veya toplumu  ilgilendiren  önemli bir  konuyu aydınlatmak  için  ünlü  kişilerle veya  uzmanlarla  yapılan  görüşmelere…………………………..denir.

c)     ………………………………….eleştirilerde eserin toplumsal olay  ve  olgularla bağlantısı, toplumsal gelişmeye  katkısı üzerinde  durulur.

d)    Türk  Edebiyatı’nda Ruşen  Eşref  Ünaydın,  Yaşar  Kemal, Fikret  Otyam ; dünya edebiyatında ise Jack London ve Ernest hemigway…………………………………….türünün   önemli  sanatçılarıdır.

e)    Hukukla  ilgili konularda veya yargı  önünde suçlamak, savunmak amacıyla  söylenen  konuşmaların  içinde yer aldığı söylevlere……………………………..söylev denir.

 Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın Lütfen

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.