Custom Search

11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 2. Dönem 2. Yazılı Sorusu

1 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

11. SINIFLAR DİL ve ANLATIM DERSİ 2. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI

Tandır:                                               Çetrefil:                                       Lügat:                                                 Sükût:

Şahmerdan:                                        Sual:                                            Salt:                                                    Didaktik:

Aşina:                                                 Tekellüm:                                   Selef:

1-Yukarıdaki kelimelerin anlamlarını karşılarına yazınız. (10 puan)

 İsmet Özel: Şir Okuma Kılavuzu, Nurettin Topçu: Kültür ve Medeniye t,Doğan Cüceloğlu:İnsan İnsana

2-Yukarıda isimler ve eserleri verilmiştir.Bu eserlerin  türünü –edebi türü- yazınız , bu türün özelliklerinden en az beş tane yazınız. (10 puan)

 Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın vardı. Kadın, kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başladı. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmazdı. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşmıştı. Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğdu. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak oldukça zordu.Günler geçti. Kadın bir gün birkaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kaldı. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardı. Aradan biraz zaman geçti ve anne eve geldi. Gelinciği ve kanlı ağzını gördü. Anne çıldırmışçasına gelinciğe saldırdı ve oracıkta öldürdü hayvanı. Tam o sırada içerdeki odadan bir bebek sesi duyuldu. Anne odaya yöneldi ve odada beşiği, beşiğin içindeki bebeği , bebeğin yanında duran parçalanmış yılanı gördü.

 3-Yukarıdaki hikayenin temasıyla ilgili bir deneme yazınız. ( imla-noktalama 12, metnin bütünlüğü 15, başlık 3 puan)       Not:Metinde anlatılan olayla ilgili değil, tema ile ilgili deneme yazacaksınız.

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın Lütfen

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.