Custom Search

9. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2 . Dönem 2. Yazılı Soruları – Dilek ESENBEL

6 Şubat 2013

Ekte ki Dosyanın İçeriğinden Bir Kısmının Görünümü:

9. SINIF TÜRK EDEBİYATI DERSİ 2. DÖNEM 2. YAZILI SORULARI

“Girecek, ne yapıp yapıp girecek, görecekler. Girdikten sonra da yüzüne bakarlarsa… Bakmayacak işte. Babası kızsın, dövsün isterse, bakmayacak. Sabahleyin erkenden kalkıp elini yüzünü yıkayacak, saçlarını tarayacak, çeşitli etekliklerin, bluzların her gün birini giyecek… Peki ama işe gidince şu pis kız ondan habersiz etekliklerini, bluzlarını giyerse? Annesi de Filiz’e dost değil ki. Dost olsa ‘Cehennemin dibindeyim. Ne bağırıp duruyorsun?’ demezdi. Yalnız bu mu? Her zaman azarlar, evi ona süpürtür, bulaşıkları yıkatır.annesi, babası, kardeşleri… Hiçbiri dost değil! Babası ‘Hazır yiyiyci! Bul bir iş de boğazını çıkar bari!’ der. Çalışacak işte. O zaman da annesi evi süpürtemez ya…” (“Bir Filiz Vardı-Orhan KEMAL)

SORU 1. Yukarıdaki metnin konusu nedir?
SORU 2. Yukarıdaki metin göstermeye mi, anlatmaya mı dayalı bir edebi metindir? Nereden anlıyorsunuz?
SORU 3. Anlatılanlar kimin ağzından aktarılmıştır? Buna bakarak metinde hangi bakış açısı kullanıldığını söyleyebilirsiniz?
SORU 4. Yukarıdaki öyküde insana özgü hangi gerçeklik işlenmiş olabilir?

YABAN ‘ dan
“ Sakarya Savaşı’ndan sonra düşman orduları Haymana, Mihalıççık ve Sivrihisar bölgelerini, bize yer yer ateş yığınlarıyla örtülü ıssız ve engin bir virane halinde bıraktı. O afetlerden arta kalmış halkın, bu taş yığınları arasında, ilk insanlardan farkı yoktu. Bunlar, yarı çıplak bir halde dolaşıyor; alevin karattığı harman yerlerinde, toprağa, çamura karışmış yanık buğday ve mısır tanelerini iki taş arasında ezerek öğütmeye çalışıyor; adı bilinmez otlardan, ağaç köklerinden kendilerine bir nevi yiyecek çıkarıyor ve bir yabancının ayak sesini duyunca her biri bir yana kaçıp bir kovuğa saklanıyordu. ( Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU )

SORU 5. Yaban romanının yazıldığı dönemde toplumun sosyal ve ekonomik hayatının özellikleri nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Dilek ESENBEL

Yazılı Sorularının Tamamını İndirmek İçin  Buraya Tıklayın

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.