Custom Search

Çanakkale Zaferi / Şehitlerimizi Anma Hazır Konuşma Metni

17 Mart 2013

  Çanakkale Zaferi / Şehitlerimizi Anma Hazır Konuşma Metni

 Sayın okul müdürüm değerli öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler

Büğün çanakkale zaferinin 98.yıldönümü kutlama ve orada kaybettiğimiz aziz şehitlerimiz anma münasebetiyle burada toplanmış bulunuyoruz.

    Hepimizin bildiği gibi çanakkale denince Türk ulusunun tarihinde en kanlı çarpışmalarından birini yaptığı ve binlerce vatan evladını toprağa gömdüğü ve bir devrin battığı yer diye tabir edilen çanakkale savaşı gelir akıllara.

    Türk kurtuluş ve istiklal mücadelesini en hazin sahnelerine sahip olan Çanakkale savaşının üzerinden 98 yıl geçmiş oluyor;ama eminim ki yüzyıllara bile geçse biz Türk milleti olarak bu vatanın kara bağrında kefensiz yatan o vatan evlatlarını unutmayacağız.

    O dönemde Anadolu halkı Sarıkamış felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken Çanakkale savaşı patlak verdi.Sarıkamış Dağlarında insanüstü şartlarda düşmana tek bir kurşun dahi atamadan ne acı ki doksan bin askerimiz donarak can vermiştir;fakat Anadolu halkı tüm bu olumsuzluklara rağmen çoluk çocuk kadın erkek genç yaşlı demeden Çanakkale için seferber olmuş ve gerek savaşarak gerekse cephe gerisinde askerlerimize destek olarak büyük bir dayanışma göstermiştir.

    Sonuçta büyük önder  M.Kemal Atatürk’ün askeri dehası ve ‘’bu vatan bizimdir’’ diyen mehmetçiğimizin  iman dolu göğsü sayeseinde dünyanın en yenilmez ordularınına çannakkalede çok büyük bir ders verilmiştir.

    Size çanakkale ile ilgili okuduğum ve içimi ürperten bir anıdan bahsettmek istiyorum.Çanakkale’de görev yapan bir hemşirenin anı defterinde yazılanlarına göre 1915 baharı Çanakkale sırtları sadece top tüfek sesleriyle değil yaralı askerlerimizin iniltileriyle de yankılanıyordu;çünkü yaralı mahmetçiklerimze malzeme sıkıntasından dolayı ameliyatlar narkozsuz yapılıyordu.Narkozsuz ameliyatlara dayanabilmeleri içinse onlara bir sopaya sarılmış keçe parçaları ısırılıtıyordu.Yine bir ameliyat sonrasında sehit olan bir mehmetin ağında çıkarılan bir keçe parçası üzerine üç tane diş duruyordu.Hani derler ya dişimle tırnağımla kazandım diye gerçekten de aziz şehitlerimiz şimdi özgürce dolaştığımız bu toprakları bize dişiyle tırnağıyla kazıyarak emanet etmiştir.

     Allah’tan başka hiç birşeyden korkmayan askerlerimiz vatan toprağını düşman çizmesiyle çiğnetmemek için belki birkaç dakika sonra öleceğini bile bile siperlede direnmiş ve tüm dünyaya çanakkale geçilmez dedirtmiştir.

      Çanakkalede hayallerini,umutlarını,hefeslerini kalbine gömerek toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.Bu vatan onlara minnettardır.

                                                                                      Hanife Sarıhan

                                                                      Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.