Custom Search

Oğuz Atay

18 Ocak 2013

12 Ekim 1934’te Kastamonu İnebolu’da doğdu. 13 Aralık 1977’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Romancı, öykü ve oyun yazarı. Ortaöğrenimini 1951’de Ankara Maarif Koleji’nde tamamladı. 1957’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü’nde (Bugün Yıldız Üniversitesi) öğretim görevlisi oldu. 1975’te doçentliğe yükseldi. Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Öykü ve yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayınlandı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi gördü ama sağlığına kavuşamadı. İlk romanı “Tutunamayanlar”da küçük burjuva dünyasına ironiyle yaklaştı. Kitapta olaylar, küçük burjuva dünyasının değerlerinden ölümüne nefret eden bir gencin, kendisini öldürmesiyle noktalanır. Bu eserinde yenilikçi ve çağdaş Batı romanının bazı tekniklerinden ustaca yararlandı. İç konuşma, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemlerden oluşan metinler düzleminde karmaşık bir gerçeklik kurdu. Romanın içinde dağılmış ayrıntı, gözlem ve çağrışımlar, bütüne egemen olan bilinçli bir kurgunun öğeleridir. Öykü kitabı “Korkuyu Beklerken”de de psikolojik çözümlemelere ağırlık verdi.


BİR BİLİM ADAMININ ROMANI ÖZETİ VE ÖNEMİ:
Mustafa İnan, çok fakir bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir. Maddi imkânsızlıklar içinde okur. Çok zeki bir öğrenci olduğundanoğuz atay deftere ihtiyaç duymaz. Ailesine yük olmamak için kitap da aldırmaz. Yatılı okulda okurken sabah erken kalkıp arkadaşlarının kitaplarından çalışır. Mustafa, daha öğrencilik yıllarında ders vermeye başlar. Arkadaşları, anlamadıkları konuları ona sorarlar. Liseyi birincilikle bitiren Mustafa, on dokuz yaşında babasını kaybeder. Artık ailesine o bakmak zorundadır. Mühendislik fakültesine giren Mustafa, burada hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından sayılır ve sevilir. Mustafa, bu yıllarda ülkesi için çalışmaya ve öğretmen olmaya karar verir.

Doktora yapmak için İsviçre’ye giden Mustafa İnan, ders verdiği öğrencilerinden olan Jale Hanım’ı Almanya’da ziyaret eder. İlişkileri olgunlaşan çift İstanbul’a gelir ve evlenirler. Evlendikten sonra da maddi imkânsızlıklar yakasını bırakmaz. Buna rağmen yurt dışından gelen birçok teklifi geri çevirir. Milletvekilliği ve bakanlık tekliflerini de bilimden uzaklaşmamak için kabul etmez. Rahatsızlığı nedeniyle istemeye istemeye Avrupa’ya giden Mustafa İnan, 1967’de vefat eder. Öldükten ancak üç gün sonra hastanenin masrafları ödenebilir ve bir imam bulunamadığı için oğlu tarafından yıkanan cenaze Türkiye’ye getirilir.

Yapıtın Özellikleri ve Önemi

Oğuz Atay, bu eserinde hocası Mustafa İnan’ın hayatını anlatmış ve biyografik bir roman oluşturmuştur. Eser hem bu yönden hem de bilimsel konuların romana taşınması yönünden bir ilktir.


ESERLERİ
ROMAN:

  • Tutunamayanlar (1971-1972’de iki cilt, yeni basımı tek cilt 1984)
  • Tehlikeli Oyunlar(1973)
  • Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
  • Eylembilim (1998, tamamlanmamış roman)

ÖYKÜ:

  • Korkuyu Beklerken (1975)

OYUN:

  • Oyunlarla Yaşayanlar (1985)

ÖDÜLLERİ

  • 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü, Tutunamayanlar ile

Yazarlar Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.