Custom Search

Örnek Proje

29 Ocak 2013

Dosya İçeriğinden Bir Bölüm:

PROJE

Projenin Adı: Fast-Food  (Ayaküstü yemek)  Alışkanlığının Zararları

Projenin Amacı: Günümüz gençliğini ayaküstü yemek alışkanlığına karşı bilinçleştirmek.

Bilindiği gibi günümüz yemek alışkanlığı hızlı iş yaşamı, zaman kaybı ve yanlış alışkanlıklardan dolayı hızla değişmektedir ama bu değişim olumsuz yönde bir değişmedir. Özellikle lise gençliği arasında ayaküstü yemek alışkanlığı görülmektedir.Bu alışkanlık insan sağlığını tehdit etmekte ve  çeşitli kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Bu proje ile öğrencilerin bu alışkanlığın olumsuz yönlerini görmeleri ve bu alışkanlıktan uzaklaşmaları  hedeflenmiştir.

  • Materyal-Yöntem ve Teknikler:
  • Materyaller:
  • Öğrenciler
  • Okul kantinleri
  • Bilimsel yazılar
  • Yöntem Ve Teknikler:
  • Gözlem
  • Görüşme
  • Anket

Öğrenciler: Okulda beslenmesini yapan öğrenciler tespit edilerek Ayaküstü yemek alışkanlığı olanlar belirlendi.Bu öğrencilerin haftada kaç kez böyle beslendikleri sorularak oran belirlendi.Bu oran aşağıdaki grafikte verilmiştir.

Okul Kantini: Okul kantin işletmeniyle görüşme sonunda öğrencilerin taleplerinin fast-foot olduğunu ve bu ihtiyaca yönelik ürünler temin ettikleri tespit edilmiştir.
Bilimsel Yazılar: Abur-cubur beslenme alışkanlığı, günümüz insanının hızlı yaşam temposu nedeni ile doğmuş olup, zamanla büyümüş ve bir endüstri haline gelmiştir. Daha çok gençlerde görülmesine rağmen günümüzde her yaşta yaygınlaşmaktadır. “Fast-food”ların özelliği sahip oldukları yüksek enerjinin % 40-50’sinin yağdan geliyor olmasıdır. Besin değerleri çok düşüktür ve sodyum içeriği yüksek, vitamin A ve kalsiyum açısından fakirdir. Bu tip besin özellikle obezite ve yüksek tansiyon gelişmesine zemin hazırlar. Bir çocuğun sadece bir öğün bu tip diyetle beslenmesi günlük enerji gereksiniminin yarısından fazlasını karşılar. Bu nedenle, fast food tüketiminin yeterli ve dengeli beslenme içinde sınırlı tutulması gerekmektedir. Enerji yoğunluğunun fazla olması yanında hiçbir besinsel değeri olmayan kolalı içecekler yerine süt, ayran ve taze meyve sularının yaygılaştırılması fast food menülerini daha dengeli hale getirir.

Dosyanın Tamamını İndirmek İçin Tıklayın

Benzer Sayfalar:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.