Custom Search

Sevgi Çeşitleri – Masumi Toyotome

11 Mayıs 2013

Sevgi Çeşitleri – Masumi Toyotome

Sevgi konusuna, Japon düşünür ve yazar Masumi Toyotome´nin bakış açısı:

“Herkes sevilmek ister, ama sevgi nedir, nerede bulunur, biliyor muyuz?” diye soruyor. Sonra anlatmaya başlıyor…

Masumi´ye göre, dünyada 3 tür Sevgi vardır. Bunlar, eğer, çünkü ve rağmen sevgi türleridir.

Birincinin adı ´Eğer´ türü sevgi:

Belli beklentileri karşılarsak bize verilecek sevgiye bu adı takmış yazar. Örnekler veriyor:
Eğer iyi olursan baban annen seni sever. Eğer başarılı ve önemli kişi olursan seni severim. Eğer eş olarak benim beklentilerimi karşılarsan seni severim. Toyotome en çok rastlanan sevgi türü budur diyor. Bir şarta bağlı sevgi . Karşılık bekleyen sevgi .

Sevenini istediği bir şeyin sağlanması karşılığı olarak vaat edilen bir sevgi türüdür bu diyor yazar. Nedeni ve şekli bakımından bencildir. Amacı sevgi karşılığı bir şey kazanmaktır. Yazara göre evliliklerin pek çoğu ´Eğer´ türü sevgi üzerine kurulduğu için çabuk yıkılıyor.

En saf olması gereken anne baba sevgisinde bile ´Eğer´ türüne rastlanıyor.

İkinci türe geçiyoruz; ´Çünkü´ türü sevgi.

sevgi çeşitleriMasumi bu tür sevgiyi şöyle tarif ediyor:
Bu tür sevgide kişi bir şey olduğu bir şeye sahip olduğu ya da bir şey yaptığı için sevilir.

Başka birinin onu sevmesi sahip olduğu bir niteliğe ya da koşula bağlıdır. Örnek mi?

“Seni seviyorum. Çünkü çok güzelsin” (Yakışıklısın Başarılısın) . “Seni seviyorum. Çünkü o kadar popüler o kadar zengin o kadar ünlüsün ki.”

“Seni seviyorum. Çünkü bana o kadar güven veriyorsun ki.”

Yazar ´Çünkü´ türü sevginin ´Eğer´ türü sevgiye tercih edileceğini anlatıyor. Eğer türü sevgi bir beklenti koşuluna bağlı olduğundan ağır bir yük haline gelebilir. Zaten sahip olduğumuz bir nitelik yüzünden sevilmemiz egomuzu okşayan hoş bir şeydir. Bu tür olduğumuz gibi sevilmektir. İnsanlar oldukları gibi sevilmeyi tercih ederler. Bu tür sevgi onlara yük getirmediği için rahatlatıcıdır. Ama aslına bakarsanız “Çünkü” türün “Eğer” türünden temelde pek farklı olmadığını görürsünüz. Kaldı “Çünkü” türü sevgi de yük getirir insana.

İnsanlar hep daha çok insan tarafından sevilmek isterler. Hayranlarına yenilerini eklemek için çabalarlar. Sevilecek niteliklere onlardan biraz daha fazla sahip biri ortaya çıktığı zaman sevenlerinin artık ötekini sevmeye başlayacağından korkarlar. Böylece yaşama sonsuz sevgi kazanma gayretkeşliği ve rekabet girer. Ailenin en küçük kızı yeni doğan bebeğe içerler. Sınıfının en güzel kızı yeni gelen kıza içerler. Evli kadın kocasının genç ve güzel sekreterine içerler.

“O zaman Çünkü türü sevgide güven duygusu bulunabilir mi ?” diye soruyor Masumi .

“Çünkü” türü sevgi de gerçek ve sağlam sevgi olamaz diyor. Bu tür sevginin güven duygusu vermeyişinin iki ayrı nedeni daha var.

Birincisi “Acaba bizi seven kişinin düşündüğü kişi miyiz?” korkusu.

Tüm insanların iki yanı vardır. Biri dışa gösterdikleri öteki yalnızca kendilerinin bildiği. İnsanlar sandıkları kişi olmadığımızı anlar ve bizi terk ederlerse korkusu buradan doğar.

İkincisi de “Ya günün birinde değişirsem ve insanlar beni sevmezse?” endişesidir.

Japon yazar; toplumlardaki sevgilerin çoğu ´Çünkü´ türünde olup bu tür sevgiler kalıcılığı konusunda insanı hep kuşkuya düşürür diyor.

Peki o zaman gerçek sevginin güvenilebilecek sevginin özellikleri nedir?

Ve işte sevgilerin en gerçeği. Tabii Masumi ye göre.

Üçüncü tür sevgi benim ´Rağmen´ diye adlandırdığım türdür diyor yazar.

Bir koşula bağlı olmadığı için ve karşılığında bir şey beklenmediği için? “Eğer” türü sevgiden farklı bu.

Sevilen kişinin çekici bir niteliğine dayanıp böyle bir şeyin varlığını esas olarak almadığı için “Çünkü” türü sevgi de değil.

Bu üçüncü tür sevgide insan bir şey beklediği için değil bir şeyler eksik olmasına rağmen sevilir.

Esmeralda Quasimodo´yu dünyanın en çirkin en korkunç kamburu olmasına rağmen sever.

Asil yakışıklı zengin delikanlı da Esmeralda´ya çingene olmasına rağmen aşıktır.

Kişi dünyanın en çirkin en zavallı en sefil insanı olabilir. Bunlara rağmen sevilebilir. Burada insanın iyi çekici ya da zengin bir konum elde ederek sevgiyi kazanması gerekmiyor.

Kusurlarına cahilliğine kötü huylarına ya da kötü geçmişine rağmen olduğu gibi o haliyle sevilebiliyor.

Bütünüyle çok değersiz biri gibi görünebiliyor ama en değerli gibi sevilebiliyor. Japon yazar yüreklerin en çok susadığı sevgi budur diyor.

Farkında olsanız da olmasanız da bu tür sevgi sizin için yiyecek içecek giysi ev aile zenginlik başarı yada senden daha önemlidir. Bunun böyle olduğundan nasıl emin olacaksınız?

Hakli olduğunu kanıtlamak için sizi bir teste davet ediyor. “Şu soruma cevap verin” diyor.

“Kalbinizin derinliklerinde dünyada kimsenin size aldırmadığını ve hiç kimsenin sizi sevmediğini düşünseydiniz yiyecek elbise ev aile zenginlik başarı ve üne olan ilginizi yitirmez miydiniz? “

Kendi kendinize yaşamamın ne yararı var diye sormaz mıydınız? Devam ediyor Masumi ; şu anda en sevdiğiniz kişinin sizi sadece kendi çıkarı için sevdiğini anladığınızı bir düşünün. Dünya birden bire başınızın üstüne çökmez miydi? O an yaşam size anlamsız gelmez miydi?

Diyelim sıradan bir yaşamınız var. Günlük yaşıyorsunuz. Günün birinde gerçek derin ve doyurucu bir sevgi bulacağınızdan umudunuz olmasa kalan hayatınızı nasıl yaşardınız? diye soruyor ve yanıtlıyor; Öyleleri ya iyice umutsuzluğa kapılıp intihar ediyorlar ya da kendilerini iyice dağıtıp yaşayan ölü haline geliyorlar.

Masumi iddialı savunuyor “Rağmen” türü sevgiyi.

Bugün yaşamınızı sürdürebilmenizin nedeni “Rağmen” türü sevgiyi şu anda yaşamanız ya da bir gün bu sevgiyi bulacağınıza olan inancınızdır. Son sözlerinde biraz umutsuz Masumi.

“Bugün yaşadığımız toplumda herkesi doyuracak bu sevgiyi bulmak zor. Çünkü herkesin sevgiye ihtiyacı var. Kimsede başkasına verecek fazlası yok” diye açıklıyor.

Anlatıyor; yakınımızda olan birinin bu sevgiyi bize vermesini bekleriz. Ama o da ayni şeyi başkasından beklemektedir.

Peki bu dünyada sevgi ne kadar var ? Yazara göre açlığımızı biraz bastıracak kadar. Ve de yemek öncesi tadımlık gelen iştah açıcılar gibi.

Bu minnacık tadım bizi daha müthiş bir sevgi açlığına tahrik ve teşvik ediyor. Bu minnacık tadım sevgiye ne kadar muhtaç olduğumuzu anlatıyor.

Büyük bir hırsla ana yemeğin gelmesini ve bizi doyurmasını bekliyoruz.

Hani nerede?

Hepsi o.

Ve asıl çarpıcı cümle en sonda;

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK KITLIK “RAĞMEN TÜRÜ SEVGİNİN ” YETERİNCE OLMAYIŞIDIR.

HAYATINIZDA “RAĞMEN” SEVDİĞİNİZ KAÇ KİŞİ VAR ?

Etiketler:

Yorumlar

 1. blank briket makinası dedi ki:

  yazınız çok güzel, tebrikler

 2. blank kader günaydın dedi ki:

  doğrusunu söylemek gerekirse yazınızı ilk okumaya başladığımda bu ne ? diye düşündüm. düşündüm çünkü ben ilk iki seçeneğe kendimi koyamadım hem okumaya devam ediyorum hem de düşünüyorum umarım 3. bir seçenek vardır yoksa benm sevgim hangi kategoriye giriyor acaba. asıl şaşırtan 3. kelime de bana uymuyor. yani ben seviyorum annemi babamı arkadaşlarımı, ailemin her bireyini, erkek arkadaşımı ama ‘eğer, çünkü, rağmen’ bunlara sığdıramadım sevgimi seviyorum sadece seviyorum bu kadar

 3. blank sedef dedi ki:

  mükemmel… Tek kelimeyle harika…

 4. blank yusuf dedi ki:

  Garip , yiyecek bir şeylerin olmadığını bilmemize rağmen yiyecek aramak…

 5. blank maskeli2itmen dedi ki:

  mükemmel herkese tavsiye ederim… sevgilerimle maskeli kaçar 😀

 6. blank esin yağmur dedi ki:

  Mükemmel ayrıca konusu süper:)

 7. blank isimsiz dedi ki:

  gerçekten çok güzel olmuş ellerine sağlık 😀

 8. blank sema-zen dedi ki:

  Sevgili Admin,
  masume ye benden selamlar ama ragmen türü sevgi de icinde cünkü barindiriyor.
  o cok cirkin buna ragmen seviyorum derken cirkinligini görüyor ama onu kapatan baska birsey buluyorsun demektir. Cirkin ama müthis sevecen merhametli… yani ragmen in de bir cünküsü var. Oysa sevgi düsüncelerüstü dür. Sevmekten kendini alamazsin. . Istemeyerek te olsa reddetsen de etmesen de seversin. sadece bir de bakarsin ki seviyorsun. Sadece ve yalniz nedeni ve cünküsü ragmeni olamayan bir seydir SEVGI….

 9. blank rukiye dedi ki:

  Çok güzel konusuda mükemmel

 10. blank putuhepa dedi ki:

  47 YAŞINDAYIM VE SEVMEYİ BİLMEDİĞİMİ ANLADIM YAZIK ETTİM ÇOCUKLARIMA ARTIK SADECE VİCDAN AZABI VAR UMARIM BENİ BİR GÜN AFFEDERLER

 11. blank Mg3 dedi ki:

  Bana.gore ragmen acita acita ragmen bu ragmenik acitiyo yaraliyo kanatiyo ona.gore de ragmen olsa hersey mukemmel.olurdu…

 12. blank halil emre yılan dedi ki:

  yazarın asıl anlattıgı konu koşulsuz sevgi veremedigimiz gibi o sevgiye muhtaç kaldımız

 13. blank Tarık dedi ki:

  hocam bu yazarın kitaplarını nerden buluruz birisi yardımcı olabilir mi lütfen.

 14. blank Selçuk kurter dedi ki:

  Eğer rağmen ve çünkü türü sevgi ilk gördüğümde beni etkileyen bana yön veren ve hayata bakışımı değişitirip kendimi onda onu kendimde bulduğum ve her gün , tam 28 yıl geçmesine rağmen aşık olduğum kapımı açınca evde bulduğum, iş dönüşü kapımı açınca karşımda gördüğüm ve bana iki evlat veren , yoktan var etmeyi bilen ve bunca sene bir kötü sözünü işitmediğim ayrıca her şeyden olimlu bir sonuç çıkaran eşimi rağmen, eğer ve çünkü ile seviyorum.

 15. blank Süleyman dedi ki:

  İnsanın canını en çok acıtan ne biliyor musunuz dostlarım senin herşeye rağmen sevdiğin kişinin seni belli şartlarda sevmesi “eğer”, ben o beni sevsin diye diye çabalıyorum ama bakarsan o beni belli şartlarda seviyor ama brn onu herşeye rağmen işte insanı bu öldürür