Custom Search

Turgut Özakman

29 Mayıs 2014

TURGUT ÖZ AKMAN (1930-2013)
HAYATI

1930 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nü bitirdi. Devlet Tiyatrolarında dramaturgluk, Genel Müdür Başyardımcılığı, Genel Müdürlük; TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı; RTÜK’te üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun seneler öğretim görevlisi olarak çalıştığı Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde Dramatik Yazarlık dersleri verdi. 2013’te Ankara’da hayata gözlerini yumdu.

Edebi Kişiliği:

 • Devlet Tiyatrolarında oyunu sergilenen en genç tiyatro yazarı unvanına sahiptir.
 • İlk oyun denemesi “Masum Katiller” 1946’da Halkevi’nde, Pembe Evin Kaderi ise 1951’de Devlet Tiyatroları’nda oynatılmıştır.
 • Geleneksel Türk tiyatrosu ile Batı tiyatrosunu kaynaştırmayı başaran sanatçı dramatik tiyatronun güzel örneklerini vermiştir.
 • Eserlerinde birey-çevre ilişkilerini, kuşaklar arasındaki çatışmayı, toplumun suçlu insanları kenara itişini işlemiştir.
 • Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitapları arasında yer alan ve Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir üslûpla anlattığı Şu Çılgın Türkler adlı belgesel romanı 2005’te yayımlanmıştır.

ESERLERİ

 • Tiyatro

Pembe Evin Kaderi, Güneşte On Kişi, Duvarların Ötesi, Kanaviçe, Ocak, Paramparça, Ah Şu Gençler, Sarıpınar-1914 (R. Nuri Güntekin’in Değirmen’inden), Resimli Osmanlı Tarihi, Bir Şehnaz Oyun, Delioğlan, Töre, Fehim Paşa Konağı, Kardeş Payı, Darılmaca Yok, Berberde, Ben Mimar Sinan, Ak Masal Kara Masal, Üç Destan, Delioğlan, Ulusal Kolej Disiplin Kurulu

 • Roman

Korkma İnsancık Korkma, Romantika, Şu Çılgın Türkler, Atatürk Yeniden Samsun’da, Diriliş-Çanakkale, Cumhuriyet-Türk Mucizesi

 • Senaryo

Keloğlan Aramızda, Tuzsuz Deli Bekir, Keloğlan’la Cankız, Mevlâna, Yatık Emine, Keloğlan İz Peşinde, Son Akın, Kurtuluş, Rıza Beyler, Cumhuriyet, Dersimiz: Atatürk

Etiketler:

Yorumlar

 1. Attila Kılınç dedi ki:

  Ne güzel insandı O. Saygıyla anıyorum hocamızı.