Custom Search

Uzun Hikaye Özeti Mustafa Kutlu

13 Eylül 2023

Uzun Hikaye Özeti Mustafa Kutlu kitabın konusu ana fikri sonu nasıl bitiyor ne anlatılıyor proje ödevi

uzun hikaye özeti mustafa kutlu

Uzun Hikaye Konusu:

Mustafa Kutlu’nun Uzun Hikaye adlı eserinin konusu, sosyalist bir görüşe sahip olan ve bu yüzden gittiği her yer şehirde kominist Ali olarak anılan Ali’nin bu görüşünden ötürü bir meslekte tutunamamasıdır.

Uzun Hikaye Özeti:

Lise I. sınıfta okuyan bir çocuk, babasının anlattıklarıyla, hayal meyal hatırladığı eski günlere döner. Babası, dedesiyle komünist Bulgaristan’dan kaçıp Türkiye’ye gelmiştir. Dedesi Türkiye’de hayvancılık ile geçimini sağlamıştır. Dedesi ölünce babası  ne var ne yok her şeyi satar, birçok işe girer çıkar. Mahalleden bir kızı seven babası, kızı kaçırır ve şehir şehir gezmeye başlarlar. Babası birçok farklı işlerde çalışır. Bir istasyonda bir vagon eve sığınırlar. Annesi orada hastalanır, babası onu hastaneye götürür fakat annesi hayatını kaybeder.

Babası ile vagon evde yaşamaktadırlar. 16 yaşında engelli bir arkadaşı vardır ve ikisi de mahallenin en güzel kızı olan Ayla’yı sevmektedirler. Babası ve bir arkadaşı fakir bir arkadaşlarına ev yapmak isterler. Sahtekar belediye başkanıyla araları bozulur. Babasını sıkıştırmak için evlerine polis gelir ve arama yaparlar. Bir şey çıkmaz. Babasının tuttuğu notlar olduğunu bilen oğlu, onları gizlice okumuş ve saklamıştır. Böylece onu kurtarmış olur.

Babasına rahat vermezler. Bu nedenle oradan taşınmak zorunda kalırlar. Taşradadırlar. Babası bir kırtasiye kitap dükkânı açar. Babası kitapçı işinin umduğu gibi gitmemesi üzerine yerel bir gazetede başyazar olur. Dükkânı da açık tutmaktadırlar. Babasının gazetede yazdığı muhalif yazılar yüzünden tutuklu yargılanmaya başlamasıyla kahramanımız tek başına
kalır. Dükkânı açıp kapıyordur. Ara sıra babasını ziyarete gidiyordur. Bir gün dükkâna onlardan alışveriş yapan Sevim Hanım’la birlikte Feride adlı güzel bir kız gelir. Onunla tanışır ve arkadaş olurlar.

Aralarında duygusal bir ilişki başlar. Feride, büyük bir ailenin kızıdır. Onu kaçırmak ister ama kız kabul etmez. Babasıyla konuşur ve o da tıpkı babası gibi birkaç parça eşya alarak nereye gideceğini bilmeden yola çıkar. Babası ona daktilosunu da vermiştir. Trene biner ve adını bile bilmediği bir kasabada iner. Yazmaya başlar. Yazdığı ilk satırlar “Uzun Hikâye’nin ilk bölümüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.