Custom Search

Yazılı Edebiyat Ders Sunusu

27 Ocak 2013

Aşağıda dosyanın bir kısmı verilmiştir.

Türklerin GÖKTÜRK alfabesini kullanmasıyla başlayan dönemdir. Daha eskilere ait maalesef herhangi bir eserimiz yoktur. Tarihi bilinen en eski yazıtımız(mezar taşı): Çoyren (687-692)dir. Tarihimizin ve dilimizin ilk en önemli belgeleri Göktürk Yazıtlar(Orhun Kitabeleri)dir. *Doğu Göktürklerine aittirler. *720,732,735 yıllarında dikilmişlerdir. *Vezir Tonyukuk, Bilge Kağan, Kültigin adına dikilmişlerdir. *Yollug Tigin adlı bir yazara yazdırmıştır. *Öz Türkçe ile yazılmıştır. Türk hakanlarının Göktürkleri nasıl birleştirdiklerini, devleti nasıl idare ettiklerini, gelecek kuşakların ne yapmaları gerektiğini anlatan bir nutuk (söylev)tur. * Aslında birer mezar taşı olarak tasarlanmışlardır. * Taşların üç tarafı Göktürk alfabesiyle bir tarafı da Çince yazılmıştır. * Eserler şu an MOĞALİSTAN sınırları içindedir. * 1900′ lü yılların başında Strahlanberk tarafından bulunmuş, Danimarkalı Thamson tarafından okunmuşlardır.
Orhun (Göktürk, Köktürk) Yazıtları (Abideleri, Anıtları)
Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk bütünlüğünü yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan Göktürklerin hikayesi anlatılır bu yazıtlarda. Bu abideler 38 harfli olan Göktürk alfabesiyle yazılmıştır. Bunlardan en önemli olanları 3 tanedir.
Bilge Tonyukuk Yazıtı: Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır. Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.

YUKARIDAKİ DOKÜMANIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

Yazılı Edebiyat Ders Sunusu

 Aslı DEMİREL

Ders Sunuları Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Unutulmayacak Sözler
Yeni Site