Custom Search

23 Nisan Çocuk Bayramı Öğretmen Konuşması

23 Nisan 2013

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Günün Anlam ve Önemini Belirten Öğretmen Konuşması

Sayın Okul Müdürümüz, Sayın Öğretmenlerimiz, Saygıdeğer Veliler ve Gözümüzün Nuru Çocuklarımız,

Bugün TBMM’nin açılışının 93. yıldönümünü, bu vesileyle çocuklara bugünün bayram olarak armağan edilişini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Her yıl 23 Nisan günü tüm dünya çocuklarının imrenerek baktığı bir bayramı kutluyorsunuz. Sevinmek, eğlenmek, oynamak hayatı gönlünüzce doyasıya yaşamak sizin hakkınızdır.  Bugünleri sizlere armağan eden Şehit ve gazilerimize ne kadar teşekkür etseniz azdır.

Ey, bugünün çocukları, yarının sahipleri!

Kendinizi bilim-teknik, fen alanlarında yetiştirmeniz çok önemlidir. Ancak bundan daha da önemlisi kendinizi ahlaki bakımdan geliştirebilmenizdir. Bugünün ahlaklı çocukları olan sizler yarının dünyasını bugünden inşa etmektesiniz. Mutlu, huzurlu bir gelecek sizlerin her alanda kendinizi yetiştirebilmenizle mümkün olacaktır.

Ey güzel ülkemin güzel çocukları!

Gülelim, oynayalım, sevinelim, eğlenelim. Bütün bunları yaparken bizlere bugünleri armağan eden büyüklerimizi unutmayalım. “Bu mutlu günlere hangi şartlarda ulaştık, bu cennet vatan uğruna ne fedakârlıklar yapıldı, neler den vazgeçildi?” Bunları unutmayalım. Bu cennet vatana sahip çıkalım.

“Sahipsiz vatanın batması haktır/Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” Diyen İstiklal şairimiz Mehmet Akif’e kulak verelim.  “Benden başkaları da var, onlar yapsın!” anlayışı yerine “Ben yoksam kimse yoktur!” anlayışını benimseyelim ve vatanımızın daha güzel daha huzurlu olması için var gücümüzle çalışalım.

Ey Kardeşlik Bilincini Yeşerten Çocuklar!

Sizler bu güzel memlekette bayramlar yaparken, ayağı çıplak, başıkabak, karnı aç, bi-ilaç kardeşlerinizi de unutmamalısınız.  Her an ölüm korkusuyla yaşayan Doğu Türkistanlı kardeşlerinizi de hatırlamalısınız. Dünyanın sırt döndüğü coğrafyada rahat yüzü göremeyen kardeşlerinizin olduğunun bilincine varmalısınız. Çünkü sizle bir vücudun organları gibisiniz. Birinize bir şey olsa o acıyı vücudun tüm organları hisseder.  Siz de öyle olmalısınız.

Gözünde umut ışığı parlayan çocuklar!

Gün sizin, gelecek sizin. Bu vatan hepimizin. Daha güzel bir dünyada, sevgi, dostluk, barış çiçeklerini doyasıya koklayacağımız yeniden büyük Türkiye’de yaşayabilmek ümidiyle bayramınız kutlu olsun.

Ahmet KAFKAS

Türkçe Öğretmeni

Etiketler:

Yorumlar

  1. nesli dedi ki:

    Bu yazıda bugünü armağan eden Ulu Önder’in adı neden geçmiyor?

  2. blank MEHMET dedi ki:

    ÇOK GÜZEL BİR METİN HAZIRLAMIŞSIN SAĞ OL ARKADAŞ.

  3. blank Ali ihsan dedi ki:

    harika bir yazı tam günün anlam ve önemine değinmiş sevgi, dostluk, ve kardeşlik…. Ağzına yüreğine sağlık…