Custom Search

23 Nisan Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Öğrenci Konuşma Metni

23 Nisan 2013

23 Nisan Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Öğrenci Konuşma Metni örneği: 

Sayın Okul Müdürümüz, Sayın Öğretmenlerimiz, Saygıdeğer Veliler ve Pek Kıymetli Arkadaşlarım, Kardeşlerim.

Bugün TBMM’nin açılışının 93. Yıldönümünü, bu vesileyle çocuklara bugünün bayram olarak armağan edilişini kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Her yıl 23 Nisan günü tüm dünya çocuklarının imrenerek baktığı bir bayramı kutluyoruz. Sevinmek, eğlenmek, oynamak hayatı gönlümüzce doyasıya yaşamak bizim hakkımızdır.  Bugünleri bizlere armağan eden şehit ve gazilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ey bugünün çocukları, yarının sahipleri!

Kendimizi bilim-teknik, fen alanlarında yetiştirmemiz çok önemlidir. Ancak bundan daha da önemlisi kendimizi ahlaki bakımdan geliştirebilmemizdir. Bugünün ahlaklı çocukları olan bizler yarının dünyasını bugünden inşa etmekteyiz. Mutlu, huzurlu bir gelecek bizim her alanda kendimizi yetiştirebilmemizle mümkün olacaktır.

Ey güzel  ülkemin güzel çocukları!

Gülelim, oynayalım, sevinelim, eğlenelim. Bütün bunları yaparken bizlere bugünleri armağan eden büyüklerimizi unutmayalım. “Bu mutlu günlere hangi şartlarda ulaştık, bu cennet vatan uğruna ne fedakârlıklar yapıldı, nelerden vazgeçildi?” Bunları unutmayalım. Bu cennet vatana sahip çıkalım.

“Sahipsiz vatanın batması haktır/Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.” diyen İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’e kulak verelim.  “Benden başkaları da var, onlar yapsın!” anlayışı yerine “Ben yoksam kimse yoktur!” anlayışını benimseyelim ve vatanımızın daha güzel daha huzurlu olması için var gücümüzle çalışalım.

Ey Kardeşlik Bilincini Yeşerten Çocuklar!

Bizler bu güzel memlekette bayramlar yaparken, başıkabak, ayağı çıplak, karnı aç, bi-ilaç kardeşlerinizi de unutmamalıyız.  Her an ölüm korkusuyla yaşayan Filistinli, Doğu Türkistanlı, Arakanlı kardeşlerimizi de hatırlamalıyız. Dünyanın sırt döndüğü coğrafyada rahat yüzü göremeyen kardeşlerimizin olduğunun bilincine varmalıyız. Çünkü bizler bir vücudun organları gibiyiz. Birimize bir şey olsa o acıyı vücudun tüm organları hisseder.  Biz de öyle olmalıyız.

Gözünde umut ışığı parlayan kardeşlerim, sevgili çocuklar!

Gün bizim, gelecek bizim. Bu vatan hepimizin. Daha güzel bir dünyada sevgi, dostluk, barış çiçeklerini doyasıya koklayacağımız yeniden büyük Türkiye’de yaşayabilmek ümidiyle bayramımız kutlu olsun.

Ahmet KAFKAS

Türkçe Öğretmeni

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.