Custom Search

Atasözleri

22 Aralık 2012

Atasözleri, anonim Türk halk edebiyatının en önemli ürünlerindendir. Türk halkının yaşam biçimini, dünyayı algılayış biçimini, düşünüş tarzını göstermesi bakımından önemlidir. Atasözleri bir yargı bildirir ve atalarımızın geçmişteki tecrübelerini bize taşır. Hemen hepsinde bir öğüt söz konusudur. Genellikle mecaz anlamlıdırlar. Az da olsa gerçek anlamlı atasözleri de vardır.  Şimdi de atasözlerini görelim. Aşağıdaki atasözleri sözlüğünden atasözlerimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca deyimler sözlüğümüz ya da güzel sözler sayfamız ilginizi  çekebeilir..

  • Atasözü, atalarımızın uzun yaşantılar sonucunda edindiği tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak için kullandıkları özlü kalıplaşmış sözlerdir. İslamiyet öncesinde sav, Divan edebiyatında irsal-i mesel ya da darb-ı mesel denirdi. Atasözleri kalıplaşmış söz öbekleridir, bu nedenle bir kelimesi dahi değiştirilse o anlamı vermez.
  • Deyimler ise anlatıma ilgi, çekicilik, canlılık katmak için en az iki kelimenin yan yana gelerek ve en az birinin gerçek anlamından sıyrılarak oluşturduğu söz öbekleridir. Cümle özelliği gösterenler de vardır.
  • Atasözleri cümle hâlindedir, öğüt ve yargı bildirir; deyimler ise yargı bildirmeden konuyla ilgili durumu etkili bir şekilde ifade eden anlatım biçimidir.
  • Deyimlerin öğüt ve ders vermek gibi bir çabası yoktur.
  • Atasözü ve deyimler anonimdir, ilk söyleyenleri unutulmuştur.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ

 

Etiketler:

Yorumlar

  1. blank Yusufaslan11@hotmail.com dedi ki:

    Çok güzel olmuş.