Custom Search

Edebi Magazin – Yazar ve Şairlerin Bilinmeyen Yönleri

13 Şubat 2017

– Cahit Sıtkı, küçükken yaramazlık yaptığı için babası tarafından pencereden aşağı sarkıtılmıştır. O günden sonra ölümden korkmuş ve eserlerinde hep “ölüm” temasını işlemiştir.
– Nazım Hikmet, Bursa cezaevinde ıslak ıslak çok dayak yediği için onun en büyük korkusu su olmuştur.
– Cengiz Aytmatov’un kağıda karşı alerjisi vardır.

– Yahya Kemal’in hiç evi olmamıştır. Ölene kadar otelde yaşamıştır. Nazım Hikmet’in annesine aşık olmuştur.
– Şemsettin Sami 20 yıl boyunca sakallarını kesmemiştir.
– Hüseyin Rahmi mikroptan korktuğu için 100 çift eldivene sahip olmuştur.

– Karacaoğlan’ın en büyük korkusu: Çirkin bir kızla evlenmektir.
– Tevfik Fikret, aynı zamanda iyi bir ressamdır. Evinin planını da kendisi çizmiş ve evinde isim veren ilk şairimiz olmuştur. En büyük takıntısı: Sol tarafında kimseyi yürütmemek.

– Ahmet Haşim’in hastalık derecesindeki takıntısı ise: Toprak yemesidir. Haşim’in şiirlerinde hep gün batımı, gece, ay ışığı, hüzün olmasının sebebi çirkin olmasından derler.
– Abdülhak Şinasi Hisar’ın en büyük takıntısına gelelim: Temizlik. Arkadaşları ondan: “Neredeyse suyu da yıkayarak içecek.” diye yakınmışlardır.

– R.Mahmut Ekrem’in düğünü 40 gün sürmüştür.
– 3 büyük şairi ( Turgut Uyar, Cemal Süreya, Edip Cansever) kendisine tutsak eden kadın… Bahsi geçen güzel: Tomris Uyar.
– Cemal Süreya demişken… Sevgili Cemal soyismindeki iki y’den birini bir iddia sonucu kaybetmiştir. Evet, soyismi tek “y” ile yazılıyor.

– Orhan Veli’nin ölümü, Belediye’nin açtırdığı bir çukur yüzündendir. Çukura düşmesi sonucu başından yara almış ve ölüm sebebi bu olmuştur.
Kaynak: Fırat Şahin

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.