Custom Search

10. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevap Anahtarı – Bulmaca Tekniği İle

20 Şubat 2013

Aşağıda dosyanın bir kısmı verilmiştir.

SORULAR

Ü

S F H K D E D E K O R K U T T G
A B F R I O P İ Ş E R F N E D İ M
K A Y I K Ç I K U L M U S T A F A
O K Ü K R Ü T R E D A Z P J B C N
B İ G D E E U I K H N U H Ç M B İ
H O C A D E H H A N İ L A E S R T
Ü İ Ş Ç K Ö M İ I U Y İ A M Ş O K
E R T S E M M A H U M Ş A R K I C
V F R M U R A B B A T İ Y A T R A
S I M R A İ H U R I L T A D Ğ A B
S E D A N A S R E T T İ N H O C A
A G H U K B A Ş A R I L A R N H Y
  1. İşte size kelime avı!… Bu bulmacada kelimeler gizlenmiş durumda ve sizin avlamanızı bekliyor.

Aşağıya o kelimelerin anlamlarını açıklayan boşluk doldurmalı sorular yazdım. Siz de bulmacadan boşlulara yazacağınız kelimeleri bulup boşlukları dolduracaksınız. 45 puanlık bu soruda iki türlü de kazanan siz olacaksınız. Hem bulmacada bulup hem de boşluklara yazarsanız, her bir kelimeden 3 puan alacaksınız (toplam 15 kelime var). Ama ben bulmacada bulamadım hocam aşağıdaki boşluğa yazacağım derseniz 1 puan alacaksınız. (sadece bulmacada bulabildiğiniz kelimelere puan yok maalesef).

Not: Kelimeler bulmacaya soldan sağa, sağdan sola, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya şekilde yerleştirilmiş durumdadır.

  1. Türk düşünce tarihinin büyük dehası, gerçek bir halk filozofu, yalnız yasadigi13. yüzyılın değil bütün zamanların en büyük nüktecisi, Türk zekasını, mizah dehasının en önemli temsilcisi …………………, hicri 605, miladi 1208 yılında Sivrihisar´in Hortu köyünde doğmuştur.
  2. Osmanlı Divan Edebiyatı‘nda şiire biçim ve içerik açısından birçok yenilik getiren…………………. yaşarken “Sultanü’ş Şuârâ” (şairler sultanı) unvanını alan şairdir.
  3. 17. yüzyıl halk şairlerimizden biri olan ………………………………………, Cezayir’den Bağdat’a dek çeşitli beldeler dolaşmış, savaşmış, savaşlara destanlar, yenilgilere, şehitlere ağıtlar düzmüş bir Yeniçeri ozanı, bir asker şairdir.
  4. …………….., başta (aşk) olmak üzere her konuda yazılabilen bir halk edebiyatı nazım türüdür.Anonim halk edebiyatında en küçük nazım biçimidir Çoğunlukla 7 heceli dört dizelik bir dörtlükten meydana gelir.
  5. XIII. yüzyılda yaşadı. Divan edebiyatının Anadolu’daki ilk temsilcisi olarak kabul edilir. ……………………………..’nin Selçuklu sultanları Birinci ya da Üçüncü Alaattin Keykubat döneminde yaşadığı sanılıyor. Horasan’dan Anadolu’ya geldi.

YUKARIDAKİ SORULARIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

10. Sınıf Türk Edebiyatı Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevap Anahtarı – Bulmaca Tekniği İle

Kudret ÇİÇEK

Yazılı Soruları   Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni Site