Custom Search

11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevap Anahtarı – Erol AYDIN

19 Şubat 2013

Aşağıda dosyanın bir kısmı verilmiştir.

Biricik Anneciğim,                                                                                                                        Kuzey Irak, 13 Kasım 2008
Bir aydır Kuzey Irak’ta operasyonda olduğumuzdan mektubumu geciktirdim. Bu gecikme bir yurtsal görev gereği olduğu için kusurumu hoş görürsünüz sanırım.
Gazetelerden okuduklarımıza, radyolardan işittiklerimize göre, bu yıl Çukurova bölgesinde ürün çokmuş. Bizim bahçelerdeki meyveler de iyidir inşallah. Bu durum beni çok sevindirdiği gibi sizin de yüzünüzü güldürmüştür.
İzinli geldiğimde, babam, Mezitli Beldesi’nden ev alacağından söz etmişti. Acaba bu düşüncesini gerçekleştirdi mi? Eğer gerçekleştirdiyse çok iyi etmiştir; çünkü Mezitli çok hızlı büyüyor. Babam. kredi kartlarının faizine tekrar yakalanmazsa birçok sıkıntı ,kendiliğinden ortadan kalkmış demektir.
Anneciğim, beni merak etmeyiniz. Buradaki yemeklerimiz sizin yaptıklarınızın yerini tutmaz ; ama yine de hem besleyici hem de doyurucu. Botlarımız ve parkalarımız sovuğu geçirmiyor. Allah, devletimize, milletimize zeval vermesin.
Geçenlerde Aktütün Karalolu’na saldıran hainlerle sıcak temasa geçtik. Şükürler olsun ki hiç kayıp vermeden onların çoğunu etkisiz hale getirdik. Bu arada dün akşam, son gazimizin cenaze törenini hüzünlü bir gururla izledik.Görevimizin büyüklüğünü ve yüceliğini bir kez daha anladık. Hele Uğur Dündar’ın iki bacağını da çatışmada kaybetmiş bir gazimizle yaptığı söyleşi, tüm bölüğü ağlattı.
Canım anneciğim, bundan yıllar önce vatan şairimiz Namık Kemalin:
“Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak baht-ı kara maderini” sözleri TBMM’den yankısını bulmuş. Mustafa Kemal:
“Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak baht-ı kara maderini” demiş.
Baht-ı kara maderin günümüzdeki karşılığı Erol Abi’ min deyişiyle “kara bahtlı ana “ demekmiş . İşte TBMM ordusu bu zalım hançeri ,kara bahtlı anamızın yani vatanımızın bağrından söküp çıkarmış.
Atalarımız:”Su uyur; düşman uyumaz“ demişler. Ne de doğru söylemişler. Hatta düşmanı içimize gizlemişler. Meclisin çatısı altında Atatürk’e dil uzatanları mı, yoksa kadrin kıymetini bilmeyenleri mi sorarsınız?
Anacığım, bizim yan gelip yatmaya zamanımız yok. Dimdik ayaktayız. Sen de başını dik tut ana!
Gurbette ölürsem adımı anma, Kalkıp kuşlarla her seher seher,
Ayrılık oduyla hiç bana yanma. Bana bir Fatiha okursan eğer.
Şehittir Mustafa’n bir ölü sanma, O yüce armağan ruhuma değer,
Ellerin saçını yolmasın anam! Gözlerin yaşlarla dolmasın anam!
Küçük Mustafa’n er mektubu mu, edebi mektup mu yazdı bilinmez Korkma hem yaşamından hem de vatanından vazgeçmez.Görevini layıkıyla bitirip sizlere kavuşmaktan başka bir tasa düşünmez.. Senin, babamın ve abimin ellerinden, Alperle Tuğba’nın gözlerinden öperim biricik anneciğim.
Mustafa AYDIN
S1)Yukarıdaki mektubun giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini mektup üzerinde göstererek bundan hareketle mektubun bölümlerinde anlatılanlar hakkında özlü bilgiler veriniz. (10p)

YUKARIDAKİ SORULARIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

11. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevap Anahtarı 

Erol AYDIN

11. Sınıf Dil ve Anlatım Yazılı Soruları Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Tasavvuf ve Edebiyat
Yeni Site