Custom Search

Dilekçe Nedir, Nasıl Yazılır?

25 Şubat 2013

Bir tür resmi mektup sayılabilir. Herhangi bir resmi yahut özel kurumlara bir isteği iletmek yahut talep etmek için yazılan ve belli bir planı olan kısa ve öz yazılardır. Dilekçeler hitap,dilekçe metni,tarih-imza ve gönderenin adresi olmak üzere dört bölümden meydana gelir.
a)Dilekçeye gönderilen makam yahut yerin adresiyle başlanır. Adresteki bütün sözcüklerin ilk harfi büyük yazılır. Bu ifadelerden sonra üst üste iki nokta yahut virgül konulur.
b)Dilekçe metni kendini kısaca tanıtma, istek, temenni ve saygı ifadesi olmak üzere üç kısımdan oluşur. Bu bölümde ifade açık, kesin olmalı,lüzumsuz fikir ve sözcüklere yer verilmemelidir.
c)Tarih kâğıdın yazının sonuna, imza ise yazı bitiminden sonra sağ alt tarafa ismin üzerine atılır.
d)Adres sola iyice aşağıya yazılır.1.satıra cadde, sokak numarası, 2.satıra ise semt ve şehir adı yazılır. Ayrıca dilekçeye ekli evrak varsa imzanın altındaki satıra “ Eki” sözcüğünden sonra iki nokta üst üste koyulup ektekiler rakamlarla sıralanır.
Dilekçe metni beyaz bir A4 kağıdına yazılır. Metnin uzunluğuna göre başlangıç yeri tespit edilir. Ne olursa olsun metin kağıdın ortasını doldurmalı, üst ve alt boşlukları birbirleriyle orantılı olmalıdır.

Dilekçe Nasıl Yazılır 

Erdeniz SAYDAM

Düz Yazı Türleri  Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yeni Site