Custom Search

9. Sınıf Türk Edebiyatı Güzel Sanatlar İçinde Edebiyatn Yeri Ders Sunusu

20 Şubat 2013

Aşağıda dosyanın bir kısmı verilmiştir.

1.Güzel doğru,iyi ve faydalı kavramlarıyla insan etkinliklerinin ve bilgi alanlarının hangileri arasında ilişki kurabiliriz?Tartışınız.Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.
2.İnsanların çevrelerini,eşyalarını ve kendilerini güzelleştirmeye neden ihtiyaç duyduklarını sözlü olarak ifade ediniz.
3.Çanakkale Türküsü,Çanakkale Şehitlerine şiiri ve Çanakkale Şehitleri Anıtı’nda aynı konu işlenmesine rağmen farklı teknikler kullanılmıştır.Siz de konusu ve teması aynı olan bir anıt resmi,bir türkü ve bir şiir bulup sınıfa getiriniz.Getirilen malzemeleri konuyu işleme teknikleri bakımından birbiriyle karşılaştırınız.Ulaştığınız sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.
4.Atatürk’ün sanatla ilgili özdeyişlerini bularak sınıf panosuna asınız.
1.Etkinlik Sınıf iki gruba ayrılır.Grup sözcüleri seçilir.Birinci grup,bir yerin(deniz kıyısı,dağ,orman vb.)resmi ile doğal görüşünü karşılaştırır ve aralarındaki farklılıkları belirler.İkinci grup doğadaki seslerle şarkı ve türkülerdeki sesleri karşılaştırır ve farklılıkları belirler.Grup sözcüleri belirlenen farklılıkları sınıfa sunar.Öğrenciler bu farklılıkların sebeplerini tartışırlar.Grup sözcüleri ulaşılan sonuçları tahtaya yazarlar.

1.Metin

KAR
Kardır yağan üstümüze geceden,
Yağmurlu,karanlık bir düşünceden,
Ormanın uğultusuyla birlikte
Ve dörtnala,dümdüz bir mavilikte.

                         Ahmet Muhip DIRANAS

YUKARIDAKİ DOKÜMANLARIN DEVAMINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

9. Sınıf Türk Edebiyatı Güzel Sanatlar İçinde Edebiyatn Yeriı Ders Sunusu (Sayfa 1-4) 

Eyüp KÖKSAL

 Ders Sunuları  Sayfasına Dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Öğretmen Günü Güzel Sözler
Yeni Site