Custom Search

100 Soruda AYT Edebiyat Sunusu

17 Ekim 2018

Aşağıdaki ders sunusu 100 edebiyat sorusundan oluşmaktadır. Sorular son derece öğreticidir ve sınavda çıkma ihtimali en yüksek noktalardan seçilmiştir. Her sorunun çözümü de sorudan hemen sonra verilmiştir. Ders sunusundan 2 örnek soru aşağıda gösterilmiştir. Beğendiyseniz aşağıdaki linkten sununun tamamını indirebilirsiniz. (Murat KAYA)

Aşağıdaki açıklamalardan hangisi ayraç içinde belirtilen kavramla uyuşmamaktadır?

A) Yazarının, kendi yaşamını anlattığı romanlardır. (Otobiyografik roman)

B) Konusunu tarihî olaylardan ve kişilerden alan, gerçek olaylardan yola çıkan, araştırma ve incelemeye dayalı romanlardır. (Belgesel roman)

C) Olayların kişi üzerindeki etkilerini yansıtan, ruh çözümlemelerine ağırlık veren ve yazarın kişiliğini gizlediği romanlardır. (Romantik roman)

D) Okuru heyecanlandırmayı amaçlayan, gerilim ve korku dolu dedektif serüvenlerinin ve polisiye olayların anlatıldığı romanlardır. (Macera romanı)

E) Genellikle toplumsal ya da siyasal bir sorunu konu alan ve bunu bir sava bağlayarak işleyen romanlardır. (Tezli roman)

Cevap: C) 

Aşağıdaki açıklamalardan hangisi ayraç içinde belirtilen sanatçıyla ilgili değildir?

A) Alemdağ’da Var Bir Yılan adlı yapıtıyla gerçeküstücülüğe yönelmiştir. (Sait Faik Abasıyanık)

B) Canavar Cafer ve Cengiz Han’ın Bisikleti’ni oyun türünde kaleme almıştır. (Refik Erduran)

C) Hababam Sınıfı romanıyla tanınmış, toplumcu bir tutum sergilemiştir. (Rıfat Ilgaz)

D) Denize Açılan Kapı adlı yapıtıyla, Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü’ne layık görülmüştür. (Halikarnas Balıkçısı)

E) İlk romanı 47’liler ile Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü  kazanmıştır. (Füruzan)

Cevap: D) Denize Açılan Kapı adlı yapıtıyla, Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü’ne layık görülmüştür. (Halikarnas Balıkçısı)

Denize Açılan Kapı –  Raim ÖZDENÖREN ( 1940 – … )

* Anadolu’nun birçok yöresini gezerek güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın  evrensel yanlarını öne çıkararak yazmıştır öykülerini.

* Öykülerinde, değerlerinden koparılmış ve modern kentlerin varoşlarında  kıstırılmış bireyin acılarını, yalnızlıklarını gündeme getirerek yanlışa yönlendirilmiş  ülke insanının yaşadığı kültür şokunu kuşatıcı ve derinlemesine bir yaklaşımla  yansıtmıştır.

ÖYKÜ: Hastalar ve Işıklar, Çözülme, Çok Sesli Bir Ölüm, Çarpılmışlar,  Denize Açılan Kapı

ROMAN: Gül Yetiştiren Adam

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.