Custom Search

Edebiyat Konuşma Sınavı Kuralları ve Konuşma Değerlendirme Ölçeği

16 Ekim 2023

Edebiyat Konuşma Sınavı Kuralları

Edebiyat Konuşma Sınavı Kuralları

Arkadaşlar merhaba
Edebiyat konuşma uygulaması için değerler eğitimi kapsamındaki sözcükleri de ekleyerek 40 sözcük belirledik zümrece. Bunların sunumuyla alakalı kurallar belirleyip sözcüklerle birlikte sınıflarımıza astık.
Öğrenciler kura çekme suretiyle bir sözcükle ilgili 2 dk içerisinde konuşma yapacak. Bizler değerlendirmemizi yapıp öğrenciyle paylaşacağız. Daha sonra da değerlendirme ölçeğimize ( excell formatlı) verdiğimiz notları gireceğiz. Toplam orada alınacak.

Edebiyat Konuşma Sınavı Değerlendirme Ölçeği İNDİR

 

Şiir Okuma Değerlendirme Ölçeği İNDİR

 

2023 2024 Eğitim Öğretim Yılı -Şehit Fazıl Yıldırım Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Dersi 1.Dönem 1. Konuşma Sınavı Kuralları

 

1) Okulumuz Türk dili ve edebiyatı zümresi, 1.dönem yapılacak konuşma sınavlarında kullanılmak üzere birçoğu değerler eğitimi kapsamında olan kırk sözcük belirlemiştir.

2) Belirlenen sözcükler, ekim ayının ikinci haftasında her kademedeki öğrencilere sözlü ve yazılı olarak duyurulmuştur.

3) Konuşma uygulaması her öğretmenin kendi dersinde ve kendi belirleyeceği zaman diliminde gerçekleştirilecektir.

4) Öğrenciler konuşacakları sözcükleri kura yoluyla belirleyecekler ve 2 dakikalık süre içerisinde düşüncelerini kriterlere uygun olarak açıklayacaklardır.

5) Uygulama sınavı sırasında öğrencilere herhangi bir ayrıcalık tanınmayacaktır.( Ek süre tanıma, başka sözcük seçtirme, konuşmayı yineleme vb)

6) Öğrenci konuşmasının ardından öğretmeninin hangi kritere ne kadar puan verdiğini isteğe bağlı olarak görebilir.

7) Konuşma sınavı kriterleri :
Konuya Hakimiyet : 20 puan
Vurgu ve Tonlamaya Dikkat Etme: 20 puan
Jest ve Mimikleri Kullanma: 20 puan
Diksiyona Dikkat Etme : 20 puan
Etkileyici Anlatım: 20 puan
Toplam 100 puandır. %15’i alınır.1.sınav puanına eklenir.

8) Konuşma konuları:
Adalet, Eğitim, Aile, Saygı, Sevgi, Merhamet Gelecek, Gençlik, Hayat, Dostluk, Sabır , Başarı, Sorumluluk , Vatanseverlik, Yardımseverlik, Cömertlik, Cesaret , Hoşgörü, Alçakgönüllülük , Empati , Özgüven, Nezaket, Azim, Bağlılık , Özgürlük, Çalışkanlık, Çevre bilinci, Ahlak, Güvenlik , Medya, İletişim, Bağımlılık, Teknoloji , Gelişim, Önyargı, Güvenilirlik, Huzur , Zaman, Sağlık, Barış.

9) Öğrencilerin hangi kazanımdan ne kadar puan aldığı değerlendirme ölçeğine yazılır ve ölçek diğer değerlendirmelerle birlikte okul idaresine sunulur.

Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi

Edebiyat Konuşma Sınavı Konuları

Konular, hazırlık yapabilmeleri için öğrencilere 1 hafta öncesinden dağıtıldı. Dağıtım kura ile yapıldı. Konuşma süresı 4 dakika. İsteyenler sunum dosyası hazırlayabilecek ama bu dosyada sadece görsel kullanılabilir. Değerlendirme ölçeği de konularla birlikte ilan edildi.
Konuşma sınavı konuları

Ayrıca Bakınız

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.