şiir dinletisi videoları - 2010 - ceyhan kız meslek lisesi

Ana Sayfa  E-mail Grubu Şiirler Forum Reklam Ver

ŞİİR DİNLETİSİ - 2010

Sunum ve İlk Şiir

x   - Şiir duygudur. Şiir anlatmaktır. şiir anlamaktır. Şiir hissetmektir. Şiir paylaşmaktır. Şiir sonsuzluğa giden bir yoldur. Şiir bilmektir. Şiir hayattır, hayatsa bir şiir.

     y - Amacımız şiiri beraber anlamak, beraber anlatmak, beraber hissetmek ve paylaşmaktır. Şiire yaptığımız bu yolculuğa hoş geldiniz.

y - Sunumuzu izliyoruz :

Sevdiğin Kadar Sevilirsin

 

 

Anladım  - Can YÜCEL -Sunumu İzle

x- Tuhaf ve anlaşılması zor, gizemli bir armağan gibidir hayat, insanoğluna sunulan. Her kutuda bin bir bilmecenin sorulduğu bir gizemdir adeta. Sanki kırılmış bir vazonun parçalarını birleştiriyorsunuz durmaksızın, her parçanın değerini anlamaya çalışarak. 

y- Bir an gelir, apaçık gözünüzün önündedir her şey.  Zihnin bayramıdır, her şeyi anladığınız o an. Can Yücel'in mısralarını haykırırsınız, "Anladım" dersiniz o güzel mısraların gizemiyle mest olarak…

 

 

Bir Adın Kalmalı Geriye - Sunumu İzle

"Her şey bitti!" dediğiniz anlar olmuştur hayatınızda. Sonsuz zamanın sırrını ararken bir kaybolmuşluk hissine kapılmışsınızdır çoğu zaman. Yitirdiğinizin hasretini çekmişsinizdir, bir eksiklik duyumsamışsınızdır tüm hücrelerinizle. İşte o an "kaybetmek için erken sevmek için çok geç" der yüreğiniz. "Bir adın kalmalı geriye." der kırık kaleminizin gözyaşları; Ahmet Hamdi Tanpınar'ı yâd ederek.

 

Mevlana - Etme | Sunumu İzle

Gün gelir sevdiğinizin uzaklara gideceğinizi duyarsınız. Kahrolursunuz, yakınları uzak etme hayalleriniz terk eder sizi, yalnızlık iklimine hapsolursunuz mutsuzluğun kışında. Yıkılırsınız, hasret gözyaşlarınız gönlünüzün yakarış feryatlarına karışırken

 

"Duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme

Başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme " mısraları  dökülür, sevgiye susayan yüreğinizden.

 Mevlana Hazretlerini saygıyla yad edersiniz Şems'inizi ararken.

 

 

Nahit Ulvi AKGÜN - Birisi - Sunumu İzle

"Bir şey var aramızda, saba rüzgârının gül esintilerini sana hediye etmemden belli.

Bir şey var aramızda, seninleyken gökyüzündeki yıldızların bize göz kırpmalarından belli.

Bir şey var aramızda, tebessümünle düşler ülkesinin hazinelerini sonsuza dek.sana sunmamdan belli.

Bir şey var aramızda, yokluğunda melankolinin en dipsiz uçurumuna sürüklenmemden belli."

 Diye seslenmek istersiniz Nahit Ulvi Akgün gibi

 

Atila İLHAN - 3. Şahsın Şiiri - Sunumu İzle

Âşıksınızdır birisine, tüm kalbinizle. Tüm evreni fethedecek kadar cesur hissedersiniz kendinizi. Bazen sanki Fatih'sinizdir İstanbul'u fetheden. Bazen de İnce Memed'sinizdir Abdi Ağaya baş kaldıran.

Ama  bu denli cesur olduğunuz kadar kırılgansınızdır da en ufak rüzgârda eğilen bir ağaç misali. Çünkü sevdiğiniz kız başkasına âşıktır. Bunu anladığınız an felaketiniz olur ağlarsınız Atilla İlhan gibi.

 

Yaşamaya Dair

Yaşamaya Dair (Ayşe Baykara)

Yaşam en değerli armağandır insanoğluna tanrının billur tepside sunduğu. Öylesine kırılgandır ki sonsuz düellosu sürer ölümle nefes aldığımız her daikika.  Tuz buz olur insan hep bu düelloda, ölüm kazanır bu yarışı her daim. Ama yine de ciddiye alınacak kadar değerlidir yaşam Nazım'ın

Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
                       bir sincap gibi mesela,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
                       yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

Dediği gibi

 

Türküler Dolusu - Bedri Rahmi EYÜBOĞLU

Bir türküdür Anadolu, gözü yaşlı anaların ağıtlar yaktığı. Ezgilerinde renk renk desen desen umutlarını işledikleri bir kilimdir, türkülerimiz. 

Sevda sözlerini haykırdıkları sonsuzluktur türkülerimiz. Memleketimizin burcu burcu tüten ekmeğidir, aşıdır türkülerimiz. "Ana sütü gibi candan, ana sütü gibi temizdir" türkülerimiz

 

Şiir Dinletisi Sunumunu İNDİR

Hazırlayan: Yusuf Kenan DURMUŞOĞLU ve Sevcan ÖZDEN

Şiir Dinletisi Sayfasına Dön

  

 

 

 

Hosting Hizmetleri