Edebiyat Öğretmeni.net Forum Arşivi
Eylül 19, 2014, 09:47:27 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Değerli üyelerimiz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak lütfen e-posta grubumuza üye olun, sitemizdeki en son gelişmelerden, haberdar olun.
http://www.xn--edebiyatgretmeni-twb.net/e-mail_grubu.htm

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstiklal Marşı Hangi Şiir Türüne Girer ?  (Okunma Sayısı 21288 defa)
kilavuz
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 27, 2006, 10:28:31 ÖS »

Arkadaşlar  Herkese Merhaba!
 İstiklal Marşımız  konusuna göre  hangi şiir türüne girer? Ben  "epik şiir" diyorum.Çünkü Kahramanlık ön planda diye düşünüyorum. Ancak  bazı arkadaşlarımız lirik olduğunu iddia etmişler ve öğrencilerine lirik demişler.   Görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

SAYGILAR!
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2007, 02:26:43 ÖS Gönderen: ahmet » Logged
gülzâr
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2006, 11:05:44 ÖS »

Bence de epik şiirdir.

Katreyiz âlemde;lâkin dilde derya olmuşuz.
edebiyatci
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2006, 11:34:16 ÖS »

Bence de epiktir.

İstiklal Marşı ile alaklı benim de bir sorum olacak.  İstiklal Marşı' nın nazım birimi nedir. Bu zamana kadar hep dörlüktür diye b,iliyordum ben. Ancak bir kaynakta nazım birimi ,için mısra demiş?
Ne drece doğru olabilir sizce. Birde 10. beşlik için nazım birimi olarak nasıl bir açıklama yapabilirz?
burcuhoca
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 04, 2007, 02:58:09 ÖS »

Hem liriktir hem epiktir.İkisine ait özellikleri taşıyor.
şahdamar
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2007, 04:30:46 ÖS »

birincisi bütün şiirler liriktir lirizm olmidan şiir yazıllamaz zaten
ikincisi kahramanlık unsurları daha ağır bastığından epiktir.

Taş taş değil bağrındır taş senin
Nereni nasıl yaksın söyle bu ateş senin
dayıbey
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2007, 09:20:57 ÖS »

bence İstiklal Marşı epik şiir için çok uygun bir örnektir. evet lirik unsurlar taşıyor ama epiklik daha ağır basıyor. Sonuçta Bu şiir kahraman ordumuza ithaf edilmiştir.
Nazım birimi olarak da acizane görüşüm bu şiirin dörtlüklerle yazılmış olduğudur. Yani nazım birimi dörtlüktür.
27_53
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2007, 12:39:07 ÖÖ »

aruz ölçüsüyle yazılmış, dörtlüklerden oluşan; hem lirik hem epik özellik gösteren ama epik özelliği ağır basan muhteşem bir şiirdir hasıl-ı kelam.
SiirseL
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 08, 2007, 09:45:22 ÖS »

Edebi eserleri konusuna göre sınıflandırken ön planda olan ögelere bakmak gerekir. Epik olarak addedilen bir şiirin duygusal olmadığını söyleyemeyiz. Kahramanlık konulu milli manevi duygularımızı okşayıcı veya kabartıcı bir şiirde duygu yoktur denilebilir mi? Elbette hayır.

Aynı şekilde maceranın ön planda olduğu bir romanda aşk, ihtiras, belge, tarih vb ögeler olamaz mı? Elbette olabilir; önemli olan en çok öne çıkan ögedir. Bu bilgiler ışığında İstiklal Marşı'mız arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi lirik ögelere de sahip epik bir şiirdir.

saygılar

Bir şiirdir yaşamak.
aybars
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2007, 05:12:29 ÖS »

sevgili arkadaşlar istiklal marşın nazım birimi mısradır.çünkü son bölüm beşliktir.bu hiçbir nazım şekline örnek olmaz.epik şiirdir.lirizm  ile lirik şiiri karıştırmayın.şiirdeki çoşkuya lirizim denir.
dennis
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2007, 07:32:06 ÖS »

Epik şiirdir bence de; duygu olayına gelince şiiri ortaya koyan unsur zaten en başta duygu değil midir?
  Nazım biriminin mısra olarak değerlendirilmesi bence yanlış.Anlam bir dizede bitmiyor. Son bölüm beş, diğer bölümler dörder dizelik bentlerle oluşturulmuştur, yargısı bana daha doğru geliyor.
öğretmenadayadayı
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2007, 04:27:56 ÖS »

birincisi bütün şiirler liriktir lirizm olmidan şiir yazıllamaz zaten
ikincisi kahramanlık unsurları daha ağır bastığından epiktir.
hocam çok güzel açıklamış katılıyorum kendisine
cng
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Nisan 13, 2007, 08:49:06 ÖS »

sevgili öğretmenim.
Y.Emrey' i Lirik olarak ifade ediyorlar.ben katılmıyorum
Mevlanay'ı Lirik olarak ifade ediyorlar.ben katılmıyorum..

Neden?
Lirizm.Klasizme kaynaklık eden batının kiliseye baş kaldırdığı dram kaynaklı insancıl sevgidir.Ama sadece insan ve onun mulak merkeziyetçi yaratıyı inkar eden ve daha sonra insan kaynaklı ilim dini ve tabiat dinine kaynaklık eden nirvana benzeri yunus olmayan sevgi.....
Bizde lirik var mı onu sormak lazım.

Biz geçmişten geleceğe hürriyet  uğrunda kendimizi destanla ifade etmişiz.Destanlarımızda asla. batıkaynaklı bir lirizm bulamazsınız.-Biz geçmişten geleceğe sevgi  uğrunda kendimizi tasavvuf ifade etmişiz.Onda mistik insan Sevgisi.insana değer sevgiler vardır.Asla batıkaynaklı bir lirizm bulamazsınız
Sonuç.

TÜRK+İSLAM=AKİF
DESTANSI+TASAVVUFİ=İSKLAL MARŞI
DALGALAN+HİLAL+YILDIZ=bAYRAK

Zira
Dil ve Anlatım  Kitabı doğru ifade etmiş Destansı

Bizlerin batı kaynaklıkendi sevgi egolarını tatmin ettiği-lirizme ihtiyacımız yoktur
cng
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2007, 09:03:39 ÖS »

sorarım size.
sizce akif' ne derdi? Bir de ONUN RUHUYLA  değerlendirin]sİZCE O BU ESERİNİ YAZARKEN OTURUP DA AĞLAMANIZI MI İSTEDİ YOKSA DESTANSI GELENETEN GELEN( KANIN KURTARIYOR TEVHİDİ) KAHRAMANVARİLĞİNİZLE BAYRAK İÇİN ÖLÜMÜNE VATAN İÇİN CAN VERMEK.İNSANIMIZI CESARETLENDİRMEK İÇİN Mİ YAZDI
Edebiyat teorisinde bize değerli gazi ünv.hocalarım şunu öğretti:Eserlerin özüne inerk iç dış değerlendirmesini yapın.
Nazbilge
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2007, 03:43:30 ÖS »

bence de epik şiir  Roll Eyes
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!