Edebiyat Öğretmeni.net Forum Arşivi
Eylül 01, 2014, 03:40:35 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Değerli üyelerimiz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak lütfen e-posta grubumuza üye olun, sitemizdeki en son gelişmelerden, haberdar olun.
http://www.xn--edebiyatgretmeni-twb.net/e-mail_grubu.htm

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 14
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yapım ve Çekim Ekleri  (Okunma Sayısı 72403 defa)
Fuzuli
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 21, 2006, 04:29:16 ÖÖ »

Sözlükte olumsuzu verilmiyor olması onun çekim eki olduğu anla mına gelmez. Ben hiçbir kaynakta yapım eklerinin tanımı yapılırken "sözlükte olur" ibaresine rastlamadım.
Neden çekim eki olamaz?
1. Hiçbir çekim ekinden sonra mastar eki olan -mak, mek gelmez ;ancak bu ekten sonra geliyor.
2. Fiili yeniden fiil yapıyor ( gel-me-mek)
3. Sözcüğün anlamını değiştiririyor.

Bu eke çekim eki diyen arkadaşların ismin olumsuzluk eki olan +sız, siz, suz, süz'e de çekim eki demeleri gerekir ;zira aralarındaki tek fark biri ismin, diğeri fiilin olumsuzunu yapıyor olması.
İsmin olumsuzluğunu yapan +sız, siz, suz,suz'e yapım eki; fiilin olumsuzluğunu yapan -me, ma'ya çekim eki demek ciddi bir çelişkidir.

Saygılar
BEN DE ÖNCELİKLE, YAPIM EKİ DİYEN HOCALARIMA SAYGILAR DİYEREK BAŞLAMAK İSTİYORUM. ARKADAŞLARIM!!! HER ŞEYDEN ÖNCE ANLAMINI DEĞİŞTİRİYOR DEMEK, NE DEMEK ONU DÜŞÜNELİM!!! YAPIM EKLERİNDEKİ ŞU TANIM, ÇOK YANLIŞ VE SAÇMA "ANLAMINI DEĞİŞTİRİYORSA..." ÇEKİM EKLERİ DE DAHİL BÜTÜN EKLER SÖZCÜĞÜN ANLAMINI DEĞİŞTİRİR ANCAK YAPIM EKLERİ YENİ KELİME TÜRETİR. TÜREYEN HER KELİME DE SÖZLÜKTE YER ALIR; ÇÜNKÜ ARTIK FARKLI BİR KAVRAMI KARŞILAR! AYRICA -SIZ EKİ DE OLUMSUZLUK EKİ DEĞİLDİR YUSUF KENAN HOCAM !!! BU -SIZ EKİ İSİM SOYLU SÖZCÜKLERİN VAR OLMADIĞINI BELİRTEN BİR EKTİR. BUNUN İÇİN ÖZEL BİR TERİM DE KULLANILMAZ. AMA İLLAKİ BİR TERİME SIĞDIRMAK İSTİYORSAK URAL BATUR HOCAMIN DA DEDİĞİ GİBİ YOKLUK EKİ DİYEBİLİRİZ.

Fuzuli
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Kasım 21, 2006, 04:37:48 ÖÖ »

YAPIM EKLERİNİN DİĞER ADININ DA TÜRETME EKLERİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM VE TARTIŞIRKEN BUNU DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURALIM. BANA - MA EKİNİN SÖZCÜĞÜN ANLAMINI DEĞİŞTİRDİĞİNİ DEĞİL TÜRETTİĞİ BİR KELİME VAR MI ONU SÖYLEYİNİZ. ÇÜNKÜ ANLAMINI DEĞİŞTİRMEKLE YENİ KELİME TÜRETMEK ÇOK FARKLI ŞEYLERDİR. SANIRIM BU DA BİR GALAT-I MEŞHUR! ÖRNEĞİN GEL FİİLİ EMİR ANLAMI TAŞIRKEN -YOR EKİNİ ALDI VE BU EK KELİMENİN EMİR ANLAMINI DEĞİŞTİREREK KELİMEYE ŞİMDİKİ ZAMAN ANLAMI KATTI. EVET ARKADAŞLAR SİZİN MANTIĞINIZA GÖRE BU EK  KELİMENİN "ANLAMINI DEĞİŞTİRDİ" O ZAMANYAPIM EKİDİR!!! Smiley
SAYGILARIMLA
uralbatur
Newbie
*

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Kasım 21, 2006, 03:59:24 ÖS »

Fuzuli hocam; Hocarımız elbette bizden daha çok biliyorlar. Ama bununla beraber onlarda 2ben dedim oldu" mantığı vardır. Biz böyle bir mantıkla düşünemeyiz. Söylediğimiz herşeyi çok iyi ispatlayabilmemiz var. Dershanelerde, öğrencilerimizin okullarda öğrendiklerini sorgulayıp bunların yanlış olduğunu iddia eden aç kurtlar var. Tabi reklamlarını yapacaklar. Bizim reklam kaygımız yok.
ikinci husus -mA olumsuzluk ekinin kelimenin anlamını değiştirdiği için yapım eki olduğunu söylemiştik. Bir şey daha söyleyelim mA- EKİ KELİMENİN ANLAMINI DEĞİŞTİRİRKEN AYNI ZAMANDA YENİ BİR KELİME TÜRETMİŞ OLUR. GİT- BAŞKA BİR KELİMEDDİR; GİT-ME- BAŞKA Cool

Alçag olma şu üç günlük dünyada
Nesimi teg soyulsan da kişi ol.
Babek kimi doğrasalar etini
Öz ganınla yuyulsan da kişi ol
Fuzuli
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Kasım 21, 2006, 08:25:54 ÖS »

PEKİ URAL BATUR HOCAM TÜREMİŞ OLDUĞUNU SÖYLÜYORSUNUZ TÜREYEN NE, NASIL BİR KAVRAMI KARŞILIYOR? EYLEMDEN EYLEM YAPAN EKLER O  EYLEMİ TAMAMEN DEĞİŞTİRİP YEPYENİ BİR KELİME ORTAYA ÇIKARIR VE BU YENİ KELİME DE SÖZLÜKLERİMİZDE YER ALIR. ÖRNEĞİN YAP-TIR- ... BU EYLEMDEN EYLEM TÜRETEN BİR EKTİR VE BU EKLE TÜREYEN YENİ KELİMEMİZ SÖZLÜKTE YER ALIR. ŞİMDİ SİZ -TIR EKİ İLE -MA EKİNİN AYNI TÜRDEN BİR EK OLDUĞUNU MU DÜŞÜNÜYORSUNUZ HALA? YANİ İKİSİ DE EYLEMDEN EYLEM TÜRETEN EK MİDİR?
OLUMSUZLUK EKİ BİR KELİME TÜRETMEZ YALNIZCA KELİMENİN ANLAMINI ETKİLER. ONA BAKARSANIZ -LAR ÇOKLUK EKİMİZ DE ANLAMI TEKİL OLAN BİR KELİMEYİ ÇOĞUL OLARAK DEĞİŞTİRİYOR YANİ ANLAM DEĞİŞTİ!!! O  ZAMAN BU EK NEDİR? YAPIM EKİ Mİ?
   SAYGILARIMLA...
suveyda
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2006, 09:43:49 ÖS »

arkadaşlar -ma -me olumsuzluk ekini yapım eki miyoksa çekim eki olarak mı alıyoruz.
İki kilo elma aldım.)Cümlesindeki iki kiloyu zarf olarak alabilir miyiz?
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2007, 12:30:52 ÖÖ Gönderen: ahmet » Logged
ahmer
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Kasım 22, 2006, 09:51:23 ÖS »

değerli öğretmenim, aşağıdaki linkte olumsuzluk eki ile ilgili olan tartışma hâlen devam etmekte. oradan takip edebilirsiniz.

http://xn--edebiyatgretmeni-twb.net/forum/index.php?topic=501.0

iki kilo elma örneğinde iki kiloyu zarf olarak nasıl alabilir miyiz? onu anlamadım.  iki kilo bu cümlede ismin belirteni durumunda

Bende sabr u sükûn yok sende vefadan zerre
İki yoktan ne çıkar fikr idelim bir kerre
suveyda
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Kasım 22, 2006, 10:06:18 ÖS »

Hocam cümleyi ögelerine ayrılırken iki kiloyu miktar zarfı olarak alabilir miyiz? Manava iki lira verdim.İki lira zarf tümleci olarak alabilir miyiz?
"Eve gideceksen , önce pazara uğramalısın."Cümlesinde eve gideceksen sözcük grubunu hangi öge olarak alırsınız?
ahmer
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Kasım 22, 2006, 10:24:14 ÖS »

öğretmenim cümleyi ögelerine ayırdığımızda da "iki kilo elma" sıfat tamlaması olduğu için bölünmez ve cümlede işten etkilenen varlığı, cümleye sorulan "benim aldığım ne" sorusunu karşıladığı için Belirtisiz nesne görevindedir öge olarak. kaldı ki bir sözcük türü olarak incelediğimizde "iki kilo" bir ismin miktarını belirten bir sözcük öbeği olarak sıfat görevini üstlenir. YAni öyle ya da böyle zarf olmaz.

VErdiğiniz diğer örnekte cümle şartlı birleşik cümle yapısı göstermektedir. ŞArtlı birleşik cümlelerde şart ekine kadar olan bölüm de cümlede zarf tümleci olarak alınır:

G.Ö./ SEN     eve gideceksen    önce      pazara     uğramalısın.
                        Zarf T.    Zarf T.    Dolaylı T.   Yüklem

Leyla KArahan'ın Türkçede Söz Dizimi adlı eserinde zarf tümlecini aynen şu cümle ile tanımlıyor:
" Zarf görevi yapan kelime ve kelime grupları yüklemi zaman, tarz, sebep, miktar, yön , vasıta ve şart  bildirerek tamamlar.
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2006, 10:26:53 ÖS Gönderen: ahmer » Logged

suveyda
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Kasım 22, 2006, 10:26:33 ÖS »

Teşekkür ederim hocam.
ahmer
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Kasım 22, 2006, 10:27:30 ÖS »

rica ederim öğretmenim

ahmer
Jr. Member
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Kasım 22, 2006, 10:29:14 ÖS »

Manava iki lira verdim.İki lira zarf tümleci olarak alabilir miyiz?

bu cümleyi atlamışım öğretmenim. Bu cümlede de cümleye sorulan bakkala "ne verdim" sorusunun karşılığı iki lira olduğu için cümlede belirtsiz nesne görevindedir.

esreftaner
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Kasım 23, 2006, 08:26:05 ÖS »

Arkadaşlar "bizim sınıfımız" tamlamasındaki "biz" sözcüğüne gelen -im eki nedir?
 Tamlayan eki midir, sahiplik eki midir?
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2007, 12:27:07 ÖÖ Gönderen: ahmet » Logged
esreftaner
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Kasım 23, 2006, 08:28:35 ÖS »

hepimiz'deki imiz eki nedir?
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2007, 12:38:41 ÖÖ Gönderen: ahmet » Logged
alper_en
Newbie
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Kasım 23, 2006, 08:43:29 ÖS »

Arkadaşlar "bizim sınıfımız" tamlamasındaki "biz" sözcüğüne gelen -im eki nedir?
 Tamlayan eki midir, sahiplik eki midir?

"bizim sınıfımız" örneğindeki "-im" eki tamlayan ekidir. Bu eki 1. tekil şahıs zamiri ve 1.çoğul şahıs zamirlerinde görürüz.  "-im" ekinin sadece bu iki şahıs zamirinde tamlayan eki olarak ortaya çıkmasının nedeni bu sözcüklerde bulunan dudak ünsüzü "b" sesidir. Dudak ünsüzü olan "b", "n" sesini "m"ye dönüştürmüştür.

"bizim sınıfımız" sözcük grubu da bir belirtili ad tamlamasıdır.

Saygılarımla...

Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder. GAZALi
aytoldı
Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Kasım 23, 2006, 08:46:56 ÖS »

alperen hocama ek olarak

Tek başına "benim" şeklinde kullanıldığında da karıştırılmaması gerekir

Nitekim "bu ev kimin" diye sorduğumuz da "onun" (evi) cevabındaki "-nın" ekine iyelik eki diyemiyorsak "ben-im" (evim) cevabındaki "-im" ekine de iyelik eki diyemeyiz.

"o-nun ev-i" ne kadar isim tamlaması ise "biz-im ev-imiz" "sen-in ev-in" de o kadar isim tamlamasıdır, derslerde isim tamlamasını işlerken sadece 3. kişiyi örnek olarak vermemek gerekiyor bence.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 14
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!